Rozwój psychofizyczny dziecka 3 letniego Rozwój psychofizyczny dziecka 4 letniego Rozwój psychofizyczny dziecka 5 letniego Rozwój psychofizyczny dziecka 6 letniego Najczęściej popełniane błędy Czy warto czytać dzieciom? Co dziecko kończące przedszkole ma wiedzieć i umieć Dojrzałość szkolna dla rodziców Przed pierwszym dzwonkiem Jak dbać o zdrowie dziecka Co dawać do jedzenia dziecku Adaptacja dziecka w przedszkolu TO DAJE DO MYŚLENIA 16 KROKÓW DO TEGO, ABY STAĆ SIĘ LEPSZYM RODZICEM

Rozwój psychofizyczny dziecka 3 letniego

Rozwój psychofizyczny trzylatka

Mieć trzylatka to prawdziwa rozkosz. Dzieci w tym wieku stają się otwarte i gotowe do współpracy. Pogodne, mało konfliktowe. Nie mają w sobie nic z "potwornych" dwulatków. Nie chce się wierzyć, prawda?

Rozwój społeczny i emocjonalny
• Bawi się z innymi dziećmi
• Dzieli się z innymi
• Jest nastawiony na współpracę
• Zawiera przyjaźnie
• Słucha i wykonuje polecenia
• Lubi słuchać historii na swój temat
• Upewnia się, czy jest kochany przez rodziców
• Lubi zabawy w dom, rodzinę
• Rozróżnia płcie
• Potrafi opowiedzieć o problemie

• Okazuje miłość bliskim
• Boi się ciemności, samotności
• Czasami adoruje jednego z rodziców
• Chętnie pomaga w domowych prostych czynnościach
• Chętnie się wygłupia, chce rozśmieszać innych
• Ma okresy płaczliwości i braku poczucia bezpieczeństwa, pojawiają się pytania typu "kochasz mnie jeszcze?"

Rozwój fizyczny i motoryczny
• Sam myje ząbki
• Sam je
• Samodzielnie myje ręce
• Potrafi nalać napój z butelki, czy dzbanka
• Potrafi korzystać z toalety, kontroluje swoje potrzeby fizjologiczne
• Potrafi się ubrać i rozebrać (potrzebuje pomocy przy guzikach, zamkach błyskawicznych, itp.)
• Wkłada buty
• Rysuje kwadraty i koła
• Zaczyna się posługiwać się nożyczkami
• Chodzi na paluszkach
• Skacze na 1 nodze
• Przez chwilę stoi na jednej nodze
• Bez problemu korzysta z urządzeń na placu zabaw
• Sprawnie sobie radzi z omijaniem przeszkód na drodze, nawet kiedy biegnie
• Kopie i rzuca piłkę
• Jeździ na 3 kołowym rowerku

Rozwój intelektualny
• Sprawnie posługuje się mową
• Oscyluje pomiędzy światem rzeczywistym i nierzeczywistym
• Ma bogatą wyobraźnię. Może tworzyć, np.: niewidocznych przyjaciół
• Coraz więcej zapamiętuje
• Zaczyna dokonywać wyborów, w oparciu o przewidywanie konsekwencji, a nie o działanie
• Uczy się rozwiązywać problemy
• Chętnie słucha bajek, opowiadań
• Zna kilka wierszyków i piosenek
• Potrafi mówić krótkie zdania i prowadzić krótką rozmowę
• Czasem się zacina, jąka lub powtarza słowa (zwłaszcza w emocjonujących chwilach)
• Większość tego, co mówi jest zrozumiałe
• Rozróżnia, że coś jest takie same lub inne
• Zna imię swojego przyjaciela
• Nazywa podstawowe kolory
• Rozróżnia pojęcie teraźniejszości, przyszłości
• Układa proste puzzle
• Potrafi policzyć 2-3 rzeczy
• Potrafi powiedzieć, jak się nazywa i ile ma lat
• Obserwuje
• W tym wieku fantazja miesza się z rzeczywistością i dziecko ma tendencje do nie rozróżniania tych dwóch obszarów.

Sen
Większość dzieci rezygnuje z popołudniowych drzemek.
W tym wieku pojawia się lęk przed ciemnością, a bujna wyobraźnia powołuje "do życia" różne strachy. Przydaje się lampka nocna w sypialni malucha

Jedzenie
W wieku trzech lat dziecko zaczyna jeść posiłki zbliżone do twoich. Ważne żeby dostawało je o stałych porach. Chociaż trzylatek wydaje nam się już bardzo samodzielny nie przeceniajmy jego możliwości. Nadal pamiętaj żeby podawać małe porcje i małe kawałki, łatwe do nabrania na sztućce ( najlepiej żeby dziecko miało swój komplet sztućców dziecięcych

Jak możesz pomóc swojemu dziecku.
• Dziecko w tym wieku potrzebuje z twojej strony dużo wsparcia. Nie zapominaj o okazywaniu uczuć i zapewnianiu o twojej miłości
• W wieku trzech lat dzieci u rozwija się zainteresowanie językiem. Zadawaj dziecku dużo pytań i słuchaj jego odpowiedzi. Odpowiadaj na zadawane pytania. Wprowadzaj nowe słowa.
• Jeśli potrzebujesz zmotywować trzylatka używaj słów: mógłbyś, zgadnij, pomóż.
• Pamiętaj, że dziecku sprawią przyjemność historie typu " Kiedy byłeś małym dzidziusiem".

Pamiętaj, że chodzi o zabawę w naukę.
• Czytajcie książki. Proś dziecko żeby samo opowiedziało ci przeczytaną historię.
• Ucz dziecko, jak się nazywa.
• uczcie się prostych piosenek
• Bawcie się w teatrzyk, zachęcaj dziecko do opowiadania różnych historii
Propozycje zabaw
Trzylatek ma już dość sprawne rączki, które z chęcią próbują naklejać nalepki w odpowiednich miejscach w książeczce, ale także z zapałem będą miętosić plastelinę lub ciastolinę. Połóż na podłodze arkusz szarego papieru, na którym położy się dziecko, a następnie ty obrysuj jego kształt. Wspólnie go wytnijcie, a dziecko niech spróbuje dorysować usta, nos i oczy, a także ubranie – to, które ma na sobie, a może wymyślny strój kosmonauty lub księżniczki? A może odwrócić role i niech dziecko obrysowuje mamę lub tatę... Możecie też przygotować z papieru rybki, pokolorować je, a następnie do każdej z nich przyczepić zwykły spinacz biurowy. Teraz jeszcze tylko patyk z grubą nitką oraz magnesem na końcu i już można wędkować. Twoje dziecko ma już duży zasób słów, dlatego z przyjemnością weźmie udział w zabawie w nazywanie. Zabawa jest prosta: pokazując na przedmioty w waszym domu lub w książce z obrazkami, powiedz "to jest stół, a to..." i zawieś głos - dziecko dokończy wypowiedź. Jeśli od czasu do czasu się pomylisz, z radością cię poprawi! Zabawa może mieć różne warianty: sprawdzające znajomość kolorów, kształtów czy zastosowania danych przedmiotów. Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się inaczej, więc wiadomości tu zawarte mają charakter wyłącznie informacyjny. Jeśli coś cię niepokoi skontaktuj się z lekarzem.