Przedszkole Miejskie Nr 54 Bytom

 

Nawigacja

Kalendarz

Logopedia Rewalidacja Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne Zajęcia usprawniające rozwój emocjonalno- społeczny Zajęcia rozwijające szczególne uzdolnienia Inne zajęcia o charakterze terapeutycznym

Zajęcia Specjalistyczne

Zajęcia rozwijające szczególne uzdolnienia

 

Ćwiczenia i zabawy z dzieckiem zdolnym w wieku przedszkolnym

Dziesięć cech wybitnie zdolnego dziecka - Centrum Diagnozy i ...

Wiek przedszkolny to okres, w którym ujawniają się różne uzdolnienia. Należy je jak najwcześniej rozpoznać i rozpocząć pracę nad ich rozwijaniem. Zdolności mogą przejawiać się w różnych dziedzinach działalności. Najwcześniej pojawiają się zdolności matematyczne i artystyczne, zwłaszcza muzyczne i plastyczne.

Aby rozwijać zdolności intelektualne dziecka należy mu zapewnić swobodę dorastania. Należy pozwolić na jak największą swobodę poruszania, się, obserwowania, dotykania, odkrywania itp. Tego rodzaju doświadczenia kształtują rozwój umysłowy dziecka. Zdolności twórcze, pomysłowość i naturalną kreatywność ujawniają się najpełniej około 5 roku życia pod postacią rozbudzonej ekspresji werbalnej, plastycznej, muzycznej i ruchowej. Po tym okresie następuje spadek zdolności twórczych, które nie stymulowane, nie rozwijają się, ulegają zahamowaniu.

Praca z dziećmi zdolnymi powinna zatem odbywać się w sposób systematyczny i być oparte na indywidualnych programach ich rozwoju. Poniżej przedstawiam propozycje zabaw i ćwiczeń, które można wykorzystać w pracy z dziećmi zdolnymi.

 

Nauka Szybkiego Czytania

Czy dziecko polubi czytanie, w dużej mierze zależy od tego, czy ...

Nauka czytania może być naprawdę fascynującą przygodą, o ile tylko pokażemy dziecku, ile radości przynosi budowanie wyrazów z liter, składanie wyrazów w zdania, nie mówiąc już o czytaniu książeczek - opowiadań, wierszy czy bajek. Od postawy rodzica wiele zależy - od jego cierpliwości, pomysłowości a także nastroju, jaki stwarza wokół dziecka w procesie nauki.

Ja postaram się tę naukę umilić, proponując różnorodne rodzaje ćwiczeń, które będą stanowiły dobry trening w nabywaniu umiejętności czytania. Dzięki ćwiczeniom dziecko będzie czytać coraz płynniej i swobodniej.
 

 

Aplikacja do nauki czytania Pszczółka 

www.pszczolka.online

Poznajcie z nami Pszczółkę - aplikację dla dzieci do nauki ...

Aplikacja Pszczółka  to nowatorska aplikacja do nauki czytania . Ćwiczenia w aplikacji powstały we współpracy ze specjalistami z zakresu czytania . Pomaga w zdobywaniu umiejętności czytania. Pszczółka wspiera rozwój techniki czytania, rozumienie czytanego tekstu, pisanie początkowe i umiejętności fonologiczne. Różnorodność ćwiczeń i gier sprawia, że nauka odbywa się w formie zabawy.

Pszczółka to indywidualny trener, który towarzyszy uczniowi przez całą edukacyjną podróż. Na początku pracy przeprowadzana jest diagnostyka – czyli test poziomujący, który ma na celu sprawdzić umiejętności dziecka w zakresie czytania. Po zakończonym teście, wyniki przesyłane są na e-mail nauczyciela, rodzica , a Pszczółka przygotowuje listę ćwiczeń dopasowanych do poziomu dziecka. Praca Pszczółki jednak na tym się nie kończy. Po każdym wykonanym ćwiczeniu dziecko jest pytane o opinię na temat trudności danego zadania.

Następnie Pszczółka dostosowuje poziom zadań do postępu ucznia. Każde ćwiczenie (a jest ich prawie 100) motywuje dziecko do wykonania kolejnego, ponieważ za rozwiązanie zadania otrzymuje się plastry miodu wymieniane w sklepie na naklejki. Ale to nie wszystko. Uzupełnianie plansz zdobytymi naklejkami to tylko mała część ekscytujących aspektów pracy z Pszczółką. 

Przykłady :

Ćwiczenie 118 – Proste słowa ćwiczone w obrazku złożonym z wyrazów

Dział: Technika czytania

Proste słowa ćwiczone w obrazku złożonym z wyrazów to ćwiczenie wspierające rozszerzanie pola wzrokowego w czasie czytania oraz przystosowanie do zmieniającej się trudności słów.

Czytającemu pokazują się słowa w kolumnie – od krótkich po długie. Płynnym czytaniem jednego słowa po drugim, czytający dostosowuje technikę czytania do zmieniającej się długości słów. Trudność słów odpowiada możliwościom czytającego.

Celem tego ćwiczenia jest automatyzacja czytania słów danej trudności. 

Za pomocą ustawień można wybrać słowa, które czytający chce z różnych powodów przećwiczyć w pierwszej kolejności – te o podobnym brzmieniu, zapisie lub trudniejszej wymowie.

Ćwiczenie 207 – Określanie ilości sylab – poziom łatwy

Dział: Fonologia

Ćwiczenie wspiera kompetencje fonologiczne: dzielenie słów na sylaby i rozpoznawanie liczby sylab w słowie. Ćwiczenie wykorzystuje słowo, obraz i dźwięk (nagrane słowo).
Na późniejszym etapie nauki można skorzystać z ćwiczenia 209, skonstruowanego na podobnej zasadzie, lecz o bardziej zaawansowanym stopniu trudności (m.in. nie posiada obrazków i zawiera pseudosłowa).

Ćwiczenie 303 – Memory

Dział: Kalambury

Ćwiczenie rozwija pamięć wzrokową, spostrzegawczość, orientację w przestrzeni, czytanie liter, sylab i słów, a także koncentrację uwagi i wytrwałość. Co więcej, jeśli dziecko czyta i powtarza słowa, ćwiczy również pamięć słuchową.

W grze Memory w Pszczółce można wybrać z kilku poziomów trudności: od najłatwiejszego (szukanie obrazków) po najtrudniejsze (szukanie np. par słowo – dźwięk).

Ćwiczenie 407 – Uzupełnianie liter p/b, t/d, s/z, k/g, f/w i innych (upodobnienia pod względem dźwięczności)

Dział: Pisanie

Ćwiczenie pomaga w rozpoznawaniu zmiany zachodzącej między sąsiadującymi głoskami dla uproszczenia wymowy. Ćwiczenie jest odpowiednie dla uczniów, którzy mają trudności z trzymaniem się zasad poprawnej pisowni słów, które inaczej się pisze, a inaczej czyta.

 

Ćwiczenie 510 – “Gdzie to jest” lub “Znajdź” na obrazku

Dział: Umiejętność czytania

Ćwiczenie umożliwia pierwsze czytanie ze zrozumieniem tekstu w formie gry i zabawy. Celem ćwiczenia jest pomoc w czytaniu ze zrozumieniem . Trudność tekstu umożliwia koncentrowanie się na nim. Na tym etapie chodzi raczej o dosłowne rozumienie materiału i poszukiwanie jasnych informacji w tekście. Mogą z niego korzystać także uczniowie, których język ojczysty jest inny niż język polski i są w trakcie nauki języka. 

Ćwiczenie 523 – Czytanie krótkiego tekstu ze zrozumieniem

Dział: Umiejętność czytania

Czytający musi uważnie przeczytać tekst, który może mieć różną formę: ludowej piosenki, tabelki z godzinami otwarcia, grafu, tekstu beletrystycznego, informacji encyklopedycznej itd. Następnie czytający odpowiada na pytania. Teksty wspomagają kompetencje czytelnicze (rozumienie tekstu oraz jego analizę, wyszukiwanie informacji, wyciąganie wniosków, stosowanie uzyskanych informacji, rozumienie grafów, tabel itd. w codziennych sytuacjach).

 

Serdecznie polecam !!!

 

 

 

ANTYCYPACJA

Istotnym zjawiskiem wpływającym  na rozumienie tekstu jest antycypacja  czyli domyślanie się , przeiwidywanie , odgadywanie .

Jest ona jedną z nowych technik  , która przyspiesza tempo czytania .

Średnio sprawny czytelnik  na podstawie  kilku początkowych liter wyrazu  potrafi odgadnąć  całe słowo.

Aby zrozumieć sens informacji  nie potrzebujemy "rozpoznać " każdego wyrazu .

Zamiana liter w wyrazach niekoniecznie musi powodować , że nasze oczy i mózg  nie będą  w stanie  odkodować właściwej treści przekazu .

Szybkie czytanie NAUKA. - ppt pobierz

 

 

 

Antycypację można zwiększyć  stosując następujące ćwiczenia :

1.Czytając tekst zasłaniamy  czystą kartką  papieru  dolną część , tak aby widzieć tylko  jego górny zarys - tym sposobem uczymy sę budowy  i wyglądu  poszczególnych wyrazów

2.Używając pasków papieru różnej szerokości , zasłaniamy kilka pierwszych liter  poszczególnych wyrazów , czytamy starając się domyślić znaczenie słów i całych zdań . To samo robimy  z końcowymi literami kolejnych wyrazów .

 

W poniższym linku karty pracy do ćwiczeń Antycypacji

https://studylibpl.com/doc/899381/-poziom-%C5%82atwy--mount-everest-8848-m-npm--najwy%C5%BCszy-szczyt...

 

RUCH GAŁKI OCZNEJ

W procesie sprawnego czytania podstawową umiejętnością jest prawidłowy, kontrolowany i płynny ruch gałek ocznych. Dziecko, które nie nabyło tych umiejętności lub nie panuje nad płynnym ruchem oczu, będzie miało trudności w czytaniu. Jeśli dziecko ma sprawne mięśnie gałek ocznych, nie ma porażenia tych mięśni, można je ćwiczyć podnosząc tym samym sprawność czytania.

Poniżej link z ćwiczeniami i zabawami  percepcji wzrokowej

https://barbarapakula.pl/percepcja-wzrokowa-cwiczenia/

 

Ćwiczenia  mięśni poruszających gałką oczną

Lekarze okuliści: U dzieci coraz częstszy stres układu wzrokowego

 

  • Wodzenie wzrokiem po śladzie za świetlnym punktem
  • Wodzenie wzrokiem za palcem rysującym leniwe ósemki
  • Wodzenie wzrokiem w różnych kierunkach
  • Ruch gałek ocznych po obwodzie oka

 

W procesach czytania, jak twierdzą fizjolodzy, wykorzystujemy jedynie część naszego pola widzenia. Poszerzenie wykorzystywanego aktywnie w procesie czytania pola widzenia, znacznie przyspiesza czytanie.

SZYBKIE CZYTANIE - jak w miesiąc przyspieszyłam o 40%?

 

Trening szybkiego czytania dla dzieci, młodzieży i dorosłych - Dar ...

KONCENTRACJA UWAGI

Trzecim czynnikiem mającym ogromny wpływ na proces czytania jest koncentracja uwagi. Dzieciom trudno skupić uwagę na czytaniu, a także w klasie, z bardzo wielu powodów. Nawet chwilowa koncentracja na konkretnym, krótkim zadaniu, będzie wspomagała koncentrację ogólną.

Koncentracja - praktyczne informacje i ćwiczenia - Puchatek

Ćwiczenia na koncentrację uwagi - SuperKid

W poniższym linku  ćwiczenia na koncentację uwagi

https://www.superkid.pl/koncentracja-uwagi-cwiczenia

 

a teraz test psikus!!!

Trening Pamięci i Koncentracji Uwagi, Szybkie Czytanie Małgorzata ...

 

 

-   

    ćwiczenia poszerzające pole widzenia – zapamiętywanie liter i wyrazów eksponowanych krótko, napisanych w oddaleniu od siebie,

Moduł 1. Centrum Synergii Biznesu (Polska) Beata Wawrzyniak ...

 

 Ćwiczenia koncentracji uwagi

 

  • Skupianie uwagi na jednym przedmiocie
  • Zaznaczanie wybranych liter w tekście, np. w ciągu 1 minuty wyszukujemy a lub e,
  • Łączenie linią kolejnych liczb „rozsypanych” na kartce
  • Plątaninka – przyporządkowanie cyfr literom do których prowadzi linia krzywa
  • Wyszukiwanie w tekście powtarzających się wyrazów
  • Odszukiwanie w szeregu takich samych liczb

 

 PORADNIK  JAK WSPOMÓC KONCENTRACJĘ UWAGI U DZIECI

https://www.youtube.com/watch?v=lEHJU-BHn5A

Strona główna - Przedszkolaki

W poniższym linku 10 prostych zabaw  rozwijających koncentrację uwagi

https://dziecisawazne.pl/10-prostych-zabaw-rozwijajacych-koncentracje-uwagi/

Zachęcam do ćwiczeń!!!

Serdecznie pozdrawiam  Pani Sonia