Przedszkole Miejskie Nr 54 Bytom

 

Nawigacja

Kalendarz

Logopedia Rewalidacja Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne Zajęcia usprawniające rozwój emocjonalno- społeczny Zajęcia rozwijające szczególne uzdolnienia Inne zajęcia o charakterze terapeutycznym

Zajęcia Specjalistyczne

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne

 

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne mają za zadanie pomóc dziecku w przezwyciężeniu kłopotów w opanowaniu konkretnych umiejętności i przyswojeniu danej wiedzy. 

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne są rodzajem terapii pedagogicznej (zwanej również terapią wychowawczą), ukierunkowanej na korygowanie i kompensowanie zaburzeń psychoruchowych dziecka jako jednej ze szczególnie ważnych przyczyn niepowodzeń w przedszkolu lub szkole. Zajęcia dedykowane są głównie dzieciom, którym brak opanowania pewnych umiejętności utrudnia prawidłowy rozwój. Zajęcia mają za zadanie rozwijać oraz aktywizować funkcje osobowościowe i intelektualne uczniów,  pomóc im w pełni uczestniczyć w procesie dydaktyczno-wychowawczym. 

 

 


 Karty pracy i ćwiczenia
na zajęcia korekcyjno-kompensacyjne!

Wystarczy pobrać EBOOK

Karty pracy gotowe do druku

SERDECZNIE POLECAM !!!

ebook_cover_web.jpg

btn-pobierz-ebook.gif

 

E-book zawiera 28 kart pracy dla uczniów, 
którzy mają trudności z:
 

  • orientacją przestrzenną

  • funkcjonowaniem społecznym

  • percepcją wzrokową

  • percepcją słuchową

  • grafomotoryką

  • koncentracją uwagi

  • wypowiedziami ustnymi i pisemnymi.

 

W poniższym linku więcej  pomysłów  na zajęcia korekacyjno - kompensacyjne w atrakcyjnej formie .

Zapraszam do obejrzenia stronki !

https://pl.pinterest.com/kwiatkunia45/zaj%C4%99cia-korekcyjne/

vBaza pomysłów na pomoce dydaktyczne – u specjalnych – Superbelfrzy RP

vKonkurs matematyczny inny niż zwykle – Superbelfrzy RP

vWarsztat matematyczny

vKlamerkowe pomoce dydaktyczne - 9 nowych zestawów | Ćwiczenia ...

 

 

Ćwiczenia na koncentrację uwagi - SuperKid

 

DRODZY RODZICE 

ZGODNIE Z WASZĄ PROŚBĄ  PODAJĘ KILKA INFORMACJI , ĆWICZEŃ I ZABAW ABY WSPOMÓC KONCENTRACJĘ UWAGI WASZYCH DZIECI.

 

W dzisiejszym świecie – pełnym pośpiechu, obrazów i dźwięków – trudno skupić uwagę na konkretnym zagadnieniu, czy problemie. Coraz częściej mamy trudności z koncentracją uwagi. Nasze myśli krążą wokół mnóstwa zadań, jakie musimy zrealizować, szybko odrywamy się od tego co tu i teraz. Łatwo się rozpraszamy, zaczynamy coś nie doprowadzając zadania do końca. Również nasze dzieci obarczone są wieloma obowiązkami, od najmłodszych lat uczęszczają na wiele zajęć dodatkowych, mając swój tygodniowy grafik wypełniony „po brzegi”. Niestety – pośpiech, mnogość obowiązków i wiele bodźców zewnętrznych nie sprzyjają procesowi koncentracji, tak niezbędnej naszym dzieciom do nauki kolejnych umiejętności i zdobywania nowych wiadomości.

 

Czym jest koncentracja uwagi u dzieci i do czego nam służy?

Koncentracja uwagi to umiejętność skupienia się na tym, co się robi przez określony czas. To skupienie się także na konkretnej myśli, przedmiocie, zagadnieniu, wydarzeniu, sytuacji czy zjawisku. Jest ona potrzebna przy wszystkich świadomych działaniach.

 

Jak wspierać koncentrację uwagi oto kilka  bardzo ważnych wskazówek!!!

Koncentracja - praktyczne informacje i ćwiczenia - Puchatek

 

W jaki sposób możemy rozwijać umiejętność koncentracji uwagi u dziecka?

 

Istnieje wiele sposobów na to, by rozwijać umiejętność koncentracji u dziecka. Podstawową aktywnością dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym jest zabawa i to właśnie dzięki niej możemy ćwiczyć uwagę naszych maluchów. Jakie zabawy będą najlepsze? Propozycji jest bardzo wiele i często wystarczy odrobina wyobraźni i kilka przedmiotów codziennego użytku.  

  • W UKRYCIU – Do pudełka chowamy kilka przedmiotów, pozwalamy dziecku przez chwilę się przyglądać zawartości, potem zakrywamy pudełko i prosimy, by dziecko z pamięci odtworzyło, co było w pudełku (stopniowo zwiększamy liczbę przedmiotów, można też skracać czas obserwowania zawartości).

  • CO SIĘ ZMIENIŁO? – Układamy kilka przedmiotów, pozwalamy dziecku przez chwilę się przyglądać, następnie prosimy, by dziecko zamknęło oczy i zabieramy jeden przedmiot. Dziecko odgaduje czego brakuje (stopniowo zwiększamy liczbę przedmiotów)

  • WZORY – Proponujemy dziecku układanie zapałek, patyczków, klocków, rurek, pasków papieru na wzorze, wg wzoru, a czasem bez wzoru (uruchamiamy wyobraźnię).

  • NAWLEKANIE – Doskonałe ćwiczenie koncentracji, jak również małej motoryki – można nawlekać koraliki, guziczki, edukrążki na sznureczek, wstążkę, czy drucik.

  • PRZEWLEKANIE – W kartonowym pudełku możemy zrobić kilka otworów i zaproponować dziecku przekładanie sznureczków, drucików kreatywnych czy wstążeczek przez dziurki. Świetnie sprawdzi się także tacka do grillowania czy durszlak,

  • SERGREGOWANIE – Do dużej miseczki wrzucamy różne ziarna (fasola, kukurydza, groch) i dajemy kilka małych miseczek. Zadaniem dziecka jest posegregować i porozkładać odpowiednio do miseczek wszystkie ziarenka. Segregować można również zabawki w pokoju dziecka, sztućce w szufladzie.

  • WRZUCANIE – Do dużej miseczki wrzucamy ziarna (fasola, kukurydza, groch) lub kasztany czy żołędzie. W pudełku np. po syropie robimy otwór, przez który dziecko wrzuca przygotowane rzeczy do środka.

  • PARY – Można tradycyjnie grać w MEMORY (wyszukiwać pasujących do siebie  obrazków, które leżą na stole obrazkami skierowanymi do dołu) lub dobierać pary jednakowych obrazków spośród wielu które leżą obrócone obrazkiem w stronę dziecka (wersja dla młodszych).

  • BUDOWANIE/KONSTRUOWANIE – Warto z dzieckiem budować wieże – coraz wyższe i bardziej skomplikowane – można wykorzystywać do tego tradycyjnie klocki, ale także miski, pojemniki, zakrętki, rolki papieru toaletowego, czy pudełka.

  • PORÓWNYWANIE OBRAZKÓW – wyszukiwanie różnic pomiędzy pozornie takimi samymi obrazkami, wyszukiwanie podobieństw pomiędzy obrazkami.

  • SZLACZKI – odwzorowywanie prostych szlaczków, kalkowanie szlaczków

  • DETALE – wyszukiwanie detali na ilustracjach, w pomieszczeniach

  • LABIRYNTY – wodzenie paluszkiem, rysownie ołówkiem, wyszukiwanie możliwych dróg dotarcia do celu

  • PUNKTY –  łączenie punktów tworzących figurę

  • DŹWIĘKI – wysłuchiwanie i rozpoznawanie dźwięków pochodzących z najbliższego otoczenia ( np. szelest kartek, odgłosy pojazdów)

  • POWTARZANKI – wysłuchiwanie i odtwarzanie prostych rytmów, wyklaskiwanie rytmu, powtarzanie wydawanych dźwięków, powtarzanie sekwencji ruchów

  • SŁUCHANIE CZYTANYCH BAJEK – słuchanie bajek i odpowiadanie na pytania

  • PUZZLE, UKŁADANKI – układanie pociętych obrazków, zdjęć, gotowych puzzli

  • ZADANIA NA CZAS – dzieci uwielbiają takie wyzwania, można taką zabawę wykorzystać podczas ubierania się czy innych czynności samoobsługowych, podczas sprzątania porozrzucanych zabawek czy segregowania przedmiotów do pojemników. Warto skorzystać z kuchennego minutnika lub stopera w telefonie.

  • RYMY – układanie rymów i sekwencji według podanego przez nas wzoru

  • MOZAIKI – układanie różnych geometrycznych wzorów, mandali, obrazków według schematu czy własnych

  • JAKA KOLEJNOŚĆ? – układanie obrazków wg określonej kolejności – ćwiczenie następstwa czasowego

  • CO TO ZA DŹWIĘK? – wsłuchiwanie się w dźwięki najbliższego otoczenia i nazywanie ich, słuchanie nagranych dźwięków (np. odgłosów pojazdów czy zwierząt i dopasowywanie ich do ilustracji)

  • TAŃCE POŁAMAŃCE – improwizowany ruch do muzyki, piosenki z pokazywaniem, naśladowanie wskazanych ruchów

  • GRY PLANSZOWE – warto sięgać również po gotowe propozycje dostępne na rynku. Gier i układanek jest bardzo wiele, odpowiednio przygotowanych i dostosowanych do wieku i możliwości dziecka

 

 

W poniższym linku  ćwiczenia na koncentację uwagi

https://www.superkid.pl/koncentracja-uwagi-cwiczenia

 

 

Zachęcam również do skorzystania z poradnika 

 

 PORADNIK  JAK WSPOMÓC KONCENTRACJĘ UWAGI U DZIECI

https://www.youtube.com/watch?v=lEHJU-BHn5A

W poniższym linku 10 prostych zabaw  rozwijających koncentrację uwagi

https://dziecisawazne.pl/10-prostych-zabaw-rozwijajacych-koncentracje-uwagi/

 

Jakie są korzyści płynące z ćwiczenia z dziećmi umiejętności koncentracji uwagi?

Proponowane ćwiczenia, gry i zabawy nie tylko wpływają na poprawę koncentracji uwagi. Wspólne spędzanie czasu z najbliższymi zapewnia prawidłowy rozwój emocjonalny, społeczny i intelektualny, daje dziecku wiele radości i przyjemności, rozwija jego umiejętności, ćwiczy pokonywanie pojawiających się trudności oraz utrwala zdobywane wiadomości.

Proces nauki przebiega w atmosferze bezpieczeństwa i poczucia wyjątkowości. Wspierając nasze dzieci, pomagamy im się prawidłowo rozwijać i odnosić sukcesy. Szczęśliwe dzieci z pewnością i z uśmiechem mogą poznawać otaczający je świat.

Zachęcam do ćwiczeń!!!

Serdecznie pozdrawiam  Pani Sonia

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenia percepcji słuchowej

Ćwiczenia percepcji słuchowej - Przedszkole

Percepcja słuchowa jest jedną z podstawowych funkcji psychofizycznych człowieka. Prezentuję  ćwiczenia usprawniające do wykonywania  w domu z rodzicami.

Percepcja słuchowa to zdolność do odbierania, rejestrowania i identyfikowania bodźców dźwiękowych z otoczenia. Ich prawidłowe rozpoznawanie i różnicowanie przez dziecko jest podstawą słyszenia mowy, a zatem nabywania przez nie również mowy czynnej, a także umiejętności czytania, które wymaga dźwiękowego odtwarzania słów na podstawie widzianych liter, oraz pisania, gdzie usłyszane w wyrazie dźwięki wyznaczają kolejność ich zapisywania za pomocą liter.

 Poniżej  przykłady takich ćwiczeń: 
 

  • Słuchanie dźwięków z otoczenia – dziecko zamyka oczy i stara się usłyszeć przez chwilę jak najwięcej dźwięków z najbliższego otoczenia, a następnie je wymienia. 
  • Określanie kierunku źródła dźwięku – dziecko zamyka oczy, rodzic chowa w pomieszczeniu np. minutnik, który zadzwoni za chwilę. Maluch ma za zadanie określić, skąd dochodzi dźwięk.
  • Reagowanie na umówiony sygnał dźwiękowy – na początku sygnałów powinno być niewiele i powinny one znacznie różnić się od siebie dźwiękowo (np. dzwonek, grzechotka). Na umówiony sygnał dziecko może np. wykonać przysiad, usiąść na podłodze, pomachać, z czasem można stopniowo zwiększać liczbę sygnałów.
  • Naśladowanie dźwięków wydawanych przez przedmioty, zwierzęta – dziecko odgaduje, co słyszy.
  • „Zgadnij, co wydało dźwięk?” – rodzic  uderza pałeczką w szkło, metal, drewno itp. – najpierw prezentuje dziecku wszystkie dźwięki, potem prosi, by maluch zamknął oczy, i prezentuje dźwięk, prosząc o odgadnięcie.
  • „Co jest w środku?” – rozpoznawanie po wydawanym odgłosie przedmiotów w zamkniętym pudełku (np. groch, kamyki, cukier). Rodzic  najpierw prezentuje poszczególne dźwięki.
  • Rozpoznawanie wysokości dźwięku, np. zabawa w samoloty – gdy  dziecko  słyszy dźwięk niski, samolot leci nisko, gdy słyszy dźwięk wysoki, samolot wzbija się w niebo.
  • Rozpoznawanie tempa muzyki – jeśli dziecko słyszy szybką muzykę, biegnie, jeśli słyszy wolny utwór – spaceruje. 
  • Ćwiczenie uwagi słuchowej i pamięci słuchowo-słownej –  rodzic  prosi, aby dziecko włożyło do woreczka czy miseczki przedmioty (figurki zwierząt, pojazdy, misie itp.) w odpowiedniej kolejności („Najpierw do woreczka wchodzi krowa, potem pies, a na końcu kot”). Dziecko musi zapamiętać ciąg trzech elementów (sukcesywnie zwiększamy ich liczbę), a następnie go odtworzyć. Należy zwrócić uwagę, by podczas wymieniania po kolei przedmiotów, które dziecko ma włożyć, nie patrzyło ono na nie, w przeciwnym razie zapamięta wzrokowo kolejność ich wrzucania, zamiast skupić się na słuchowym zapamiętaniu komunikatu. 
  • Wspólna nauka piosenek, wierszyków .
  • Wystukiwanie lub wyklaskiwanie rytmu zaprezentowanego wcześniej przez  rodzica , np. dwa uderzenia o kolana, jedno klaśnięcie, dwa tupnięcia. Prezentowany rytm powinien być dostosowany do możliwości dziecka – należy zacząć od prostych, stopniowo zwiększając stopień trudności.
  • Różnicowanie wyrazów podobnie brzmiących –  rodzic  pokazuje dziecku ilustracje paczki, taczki i kaczki i prosi o wskazanie na ilustracji wypowiedzianego przez niego słowa. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy z tym samym wyrazem, w różnych konfiguracjach.
  • Wyróżnianie głoski w nagłosie, a potem w wygłosie i śródgłosie – najpierw dziecko powinno opanować wyróżnianie samogłosek, a potem spółgłosek na początku wyrazu.
  • Wymyślanie wyrazów na określoną głoskę lub sylabę.
  • Podział wyrazów na sylaby połączony z wyklaskiwaniem, uderzaniem w bębenek.
  • Szukanie ukrytych wyrazów w innych wyrazach np. ser-ce, gra-bie –  rodzic  wypowiada cały wyraz, a dziecko ma za zadanie odnaleźć wyraz, który się w nim ukrył. 

 

W  PONIŻSZYM LINKU  REBUSY - ĆWICZENIA PERCEPCJI SLUCHOWEJ 

https://pedagogika-specjalna.edu.pl/pomoce-edukacyjne/rebusy-cwiczenie-percepcji-sluchowejRebusy - ćwiczenie percepcji słuchowej

 

GUMOWE UCHO – Ćwiczenia percepcji słuchowej dla dzieci w młodszym ...

KARTY PRACY DO DRUKU

http://spklaj.edu.pl/pdf/zabawy.pdf

 

23.04.2020

Rozwój Motoryki Małej

 20 pomysłów na kreatywne zabawy, które ćwiczą sprawność palców i dłoni

Zabawy dla dzieci rozwijające małą motorykę, Fine Motor Skills for ...

Czy wiesz co to jest motoryka mała? Jest to, mówiąc najprościej, sprawność dłoni i palców, czyli coś, co wyjątkowo intensywnie ćwiczy się przez pierwsze lata życia. A przynajmniej się powinno, żeby w przyszłości nie mieć problemów np. z pisaniem.

 

Do podstawowych umiejętności związanych z rozwojem małej motoryki zalicza się: kontrolowane ruchy rąk i palców, chwytanie przedmiotów jedną ręką bez pomocy, manipulowanie przedmiotem w celu wykonania zadania i skoordynowane używanie obu rąk. Dlaczego jest to takie ważne? Od małej motoryki zależy opanowanie umiejętności samoobsługowych, rysowania, artykulacji i… pisania. Dobre panowanie nad palcami i dłońmi przydaje się szczególnie w przedszkolu i szkole, dzięki temu nauka jest dla dziecka przyjemnością, a nie źródłem frustracji.

1. Wyjmowanie przedmiotów z pudełka
Doskonalimy umiejętność chwytania przedmiotów bez patrzenia. Potrzebne będzie zamknięte kartonowe pudełko, w którym wycinamy otwór swobodnie mieszczący rączkę dziecka. Do pudełka wkładamy przedmioty różnej wielkości (np. klocki, łyżkę, maskotkę) i zachęcamy malucha do zostania małym odkrywcą.

Rozwój motoryczny 5-cio i 6-cio latków

2. Edukacyjne kolorowanki
W obecnych czasach mamy do wyboru mnóstwo kolorowanek. Na pewno znajdziecie interesujący wasze dziecko motyw przewodni! Możecie kupić też tzw. edukacyjne kolorowanki, które zawierają też specjalne zadania pomagające ćwiczyć małe rączki.

3. Prace remontowe
Czyli wbijanie gwoździ i wkręcanie śrubek, oczywiście w warunkach kontrolowanych! Przy odpowiedniej pomocy i asekuracji mamy lub taty.

Tee jako drewniane gwoździe

4. Wrzucanie przedmiotów do miseczek
Potrzebne będą małe przedmioty (np. 
rodzynki, orzechy, klocki, śrubki, koraliki, monety) i kolorowe miseczki. Podczas tej zabawy doskonalimy chwytanie palcami. Maluch sam może wybrać sposób posegregowania przedmiotów, ważne żeby zachęcać go do podnoszenia i przekładania. 

 

transferowanie Instagram posts (photos and videos) - Picuki.com

5. Klocki
Drewniane lub plastikowe, małe lub duże… klocki to idealna zabawa ćwicząca umiejętności z zakresu małej motoryki.

Jaki wpływ mają klocki na rozwój małej motoryki u dzieci? - Prace ...
6. Rysowanie kredą
Kiedy dziecku znudzą się już kolorowanki, zawsze można zaproponować mu rysowanie kredą. Z doświadczenia wiem, że jest to dla dzieci ogromna frajda, a kredą, tak samo jak kredką, trzeba umiejętnie operować.

Wrotki, saturator, wuwuzele - czyli wakacyjne hity minionych lat ...

7. Nabieranie łyżką
Ta zabawa nie dość, że doskonali chwytanie i manipulowanie przyrządami, to jeszcze wspomaga rozwój samodzielnego jedzenia. Znów będą nam potrzebne miseczki, do części z nich wsypujemy cukier, sól, kakao, mąkę czy inne sypkie produkty, a część zostawiamy pustą. Zadaniem dziecka jest za pomocą łyżeczki przenosić produkty między miseczkami, może też w nich tworzyć własne kompozycje smakowe.

 

8. Lepienie z plasteliny
Lepienie z plasteliny ma mnóstwo zalet. O części z nich pisaliśmy już 
tutaj, więc nie będziemy się powtarzać. Po prostu, plastelina w dłoń i do zabawy!

Dlaczego lepienie plasteliny jest takie fajne? / Blog - Sklep z ...

9. Malowanie
Zarówno pędzelkiem, jak i dłońmi. To wspaniała zabawa, która pozwala ćwiczyć precyzyjne ruchy dłoni i ręki. Pamiętacie jeszcze wodne kolorowanki? To może być ciekawa (i czystsza) alternatywa dla farbek.
Malowanie farbami dla dzieci - Alusia maluje - YouTube
10. OrigamiWiadomo, że małe dziecko nie będzie w stanie złożyć z papieru trójwymiarowego łabędzia, ale samo składanie kartek jest już dobrym ćwiczeniem. Dostosuj poziom trudności do wieku dziecka, najpierw ćwiczcie składanie kartki na pół i na ćwierć, później możecie przejść do bardziej zaawansowanych operacji.

ryby z origami płaskiego z kół | Rękodzieło w przedszkolu, Sztuka ...
11. Bańki mydlane
Wbrew pozorom puszczanie ich wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Trzeba przecież trafić do pojemnika, zamoczyć słomkę i trafić nią do buzi. To doskonałe ćwiczenie!

Jak zrobić banki mydlane?

12. Zabawy manualne w piasku
Jeśli nie macie pod domem piaskownicy, albo jest na nią zbyt zimno warto kupić lub zrobić piasek kinetyczny. 

Piasek kinetyczny.Kreatywna zabawa z dzieckiem w domu ...

13. Układanie obrazków
Z patyczków, kredek lub zapałek. Warto przygotować sobie specjalne kolorowe patyczki. Zdziwicie się ile dzieł sztuki może z nich powstać i jak bardzo pomaga to ćwiczyć chwytanie.

Szablony do układania kolorowych patyczków - Moje Dzieci Kreatywnie

14. Cienie na ścianie
Kiedy na dworze będzie już ciemno, zgaście oświetlenie sufitowe i ustawcie biurkową lampkę żarówką do ściany. Teraz możecie zacząć zabawę w teatr cieni, oczywiście tych, wykonywanych palcami. Pokazuj dziecku różne kształty i poproś o powtórzenie. Wykonujcie coraz bardziej skomplikowane ruchy palców. Wyćwiczycie nie tylko ich sprawność, ale też dziecięcą wyobraźnię.

Zabawa w teatr cieni - jak pokazać różne zwierzęta? - Dziecko ...

15. Przewijanie, nawlekanie, wyszywanie
Ze starszym dzieckiem możecie przeprowadzić pierwszą lekcję szycia, młodsze będzie zadowolone przewlekaniem sznurka przez zrobione w kartonie dziurki lub przez uchwyty szafek, nogi stołu, cokolwiek co znajdzie się w jego zasięgu!

Korale drewniane od nawlekania

16. Zabawy z lodem
Przekładanie lodu do miseczki z ciepłą wodą, rozpuszczanie go w dłoniach, podrzucanie. Jego śliska struktura będzie dodatkowym utrudnieniem… tzn. ćwiczeniem dla małych dłoni!

https://www.mamawdomu.pl/2016/07/w-krainie-lodu.html

W krainie lodu – czyli 10 pomysłów na zabawy z lodem | Mama w domu

17. Rozwieszanie prania
Maluch ma wtedy szansę ćwiczyć siłę mięśni i koordynację rak. Naucz go przypinać ubrania klamerkami do sznurka. Najlepiej ćwiczyć na drobnych rzeczach- ścierkach, chusteczkach, skarpetkach. Nie muszą być mokre, choć prawdę mówiąc, czemu nie wykorzystać pomocy dziecka przy prawdziwym praniu?

 

Ćwiczenia ze spinaczami | Grafomotoryka i sprawność manualna ...
18. Szczypce i kombinerki
Do tego kilkanaście różnych przedmiotów i pudełek. Zabawa w przenoszenie gotowa!

19. Cięcie nożyczkami
Czego? Wszystkiego! Nie ograniczajcie się do nudnych wycinanek! Potnijcie gazety albo stare szmatki. Ćwiczcie waszą wyobraźnię i umiejętności posługiwania się nożyczkami.

Nauka wycinania dla dzieci - szablony do druku - lecibocian.pl

20. Wspólne gotowanie
Kuchnia jest idealną przestrzenią do manualnych ćwiczeń. Twój mały pomocnik może kroić miękkie warzywa (tępym nożem), mieszać składniki w misce czy rozkładać na stole sztućce. Satysfakcja ze wspólnego gotowania, gwarantowana!

Wspólne gotowanie: dlaczego spędzać czas w kuchni?

ŻYCZĘ MIŁEJ ZABAWY!!!

PANI SONIA