Przedszkole Miejskie Nr 54 Bytom

 

Nawigacja

Kalendarz

Słoneczka EDUKACJA DOMOWA Z życia grupy ROK SZKOLNY 2020/2021 Rok szkolny 2021/2022 ROK SZKOLNY 2022/2023 ROK SZKOLNY 2023/2024

ROK SZKOLNY 2020/2021

 

Bezpiecznie jedziemy na wakacje! 

     

 

Wyruszamy w wielki rejs po morzach i oceanach ...14.06. - 18.06.2021

Kochamy lato, kochamy lato

i nic nie poradzimy na to.

Lato urzeka nas widokami.

Wszystkich częstuje owocami.

Szybkim krokiem zbliżają się wakacje, rozmawialiśmy o naszych planach na ten cudowny czas. Wszyscy chcemy odpocząć, ciekawie spędzić chwile z najbliższymi, a przede wszystkim zadbać o to, żeby nikomu z nas nie przydarzył się wypadek. Rozmawialiśmy o zasadach bezpieczeństwa nad morzem, w górach i wszędzie tam, gdzie będziemy odpoczywać.

       

Podziękowanie dla przedszkola za udział w projekcie ,,Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”

Dobiegła końca tegoroczna, 3. edycja ogólnopolskiej akcji „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”.
Z przyjemnością przekazujemy Certyfikat Wzorowej Placówki. Cieszymy się, że placówka tak ochoczo zaangażowała się w nasz projekt i możemy docenić Was w ten sposób!                                                                                                                      Wspólnie czytamy najmłodszym już od trzech lat. Dziękujemy pięknie za te chwile pełne radości. Mamy nadzieję, że po raz kolejny nie zawiedliśmy.To wspaniałe, że w taki sposób promujemy czytanie wśród najmłodszych.
Z każdą edycją jest nas coraz więcej. W tym roku szkolnym w akcji wzięło udział blisko 4000 przedszkoli i ponad 11 000 nauczycieli.
To szczególnie budujące, biorąc pod uwagę ten trudny dla wielu z nas czas.
Zachęcamy już teraz do wzięcia udziału w kolejnej edycji w roku szkolnym 2021/2022.

                                                                            Z pozdrowieniami
                    

                                                            Zmisiowany Zespół MAC

 

W Czyściochowym Przedszkolu uczymy higieny od podstaw!

Rozmawiamy na temat 6 obszarów higienicznych: higieny jamy ustnej i nosa, czystości dłoni oraz zasad korzystania z toalety, a także mycia, kąpieli i pielęgnacji skóry.

Poza nauką higieny, przekazujemy informacje na temat zdrowych nawyków budujących odporność organizmu.

Na przedszkolaki czekają edukacyjne bajki z bohaterami Czyściochowa m.in. świnka Zakatarzynka i chusteczka Smareczka, królik Higienek, Szczocia, Pastek oraz strasznie niebezpieczne Ząbiaki.

                       

 

Realizacja projektu ,,Mały Miś w Świecie Wielkiej literatury" 

                                     

          

       

     

 

DZIEŃ DZIECKA 2021!!!

     Dzieci kochają balony! Każdy mógł być artystą i ozdobić swój balonik!                     Pod hasłem ,,Spełniaj swoje marzenia", każdy namalował i opowiedział o swoich najskrytszych marzeniach.  Bańki mydlane dzieci również kochają, więc był czas na zabawy z tęczowymi bańkami.           Kolejnym hitem uroczystości była możliwość wykonania tatuażu w profesjonalnym studio.             Był też czas na ulubione zabawy muzyczno - ruchowe.     Prezenciki z okazji święta wszystkich dzieci - autka dla chłopców oraz kolorowanki dla dziewczynek.To był super dzień!!!

        

Lubimy słuchać, jak Pani nam czyta!

     

26.05.2021r. MAMA, TATA - najpiękniejsze słowa 

Były wiersze, piosenki, laurki i puchary dla napiękniejszych, najważniejszych, najukochańszych rodziców. 

WSZYSTKIM MAMOM, WSZYSTKIM TATOM

ZDROWIA, POMYŚLNOŚCI

UŚMIECHÓW NA CO DZIEŃ

I DUUUUŻO RADOŚCI!!!

                            

                       

KTO TY JESTEŚ ? POLAK MAŁY ... 26.04. - 30.04.2021r.

Dla każdego przedszkolaka ważne jest poczucie przynależności do grupy przedszkolnej, rodziny, oraz kraju w którym żyjemy.  W maju obchodzimy : ŚwiętoLudzi Pracy, Święto Flagi oraz rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Flaga biało – czerwona, godło Biały Orzeł w koronie na czerwonej tarczy, hymn „Mazurek Dąbrowskiego” to symbole narodowe naszego państwa podkreślające charakter, niezależność, dumę. 
       Podczas zajęć przypominaliśmy ważne informacje o symbolach narodowych. Śpiewaliśmy piosenki  o tematyce patriotycznej oraz utrwalaliśmy słowa naszego hymnu. Wybraliśmy się w wirtualną podróż po Polsce, odwiedzając kilka największych miast. Wiemy, że dawne stolice Polski, to Gniezno i Kraków, a obecnie Warszawa. Opowiadaliśmy Legendę o Orle Białym. Wykonaliśmy flagę Polski oraz Godło naszej Ojczyzny. Symbole narodowe są dla nas ważnymi znakami,  wiążą się   z tożsamością, pamięcią,  nadzieją, patriotyzmem i przynależnością do państwa – do Polski.

    

                                    

Dbamy o naszą Ziemię!

22 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. W tym dniu królował kolor zielony. Podczas zajęć  dowiedzieliśmy się jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. W praktyczny sposób mogliśmy wykorzystać swoją wiedzę na temat segregacji śmieci wrzucając odpady do odpowiednich pojemników. Wykonaliśmy Kodeks małego ekologa i obiecaliśmy, że będziemy przestrzegać zawartych w nim zasad. W prezencie dla Matki Ziemi posadziliśmy w naszym przedszkolnym ogrodzie azalię i bratki oraz w warzywniaku selery, pory i sałatę. PRZYSZŁOŚĆ ZIEMI  zależy od nas PRZEDSZKOLAKÓW. 

       

    

 

Konkurs na "Kartkę Wielkanocną" zorganizowany przez Przedszkole Miriada 2 w Bytomiu rozstrzygnięty.

Zgłoszono blisko 80 prac z całego regionu.

II miejsce zajął Marcel P. z Przedszkola Miejskiego nr 54 w Bytomiu. 

Kartki na konkurs wykonały również Hania P., Natalka H. i Zosia P.

                                              

                                                                                                              GRATULACJE!!!

  Wiosenny ogródek - siejemy owies - 24.03.2021r.

          

 

Dbamy o czyste powietrze 

Przedszkolaki poznały właściwości powietrza i zrozumiały, co to jest SMOG i skąd się bierze. Wiedzą również jaki wpływ ma smog na zdrowie człowieka, jak żyć, by nie wytwarzać smogu oraz jak zachować się w przypadku alarmu antysmogowego.
Dzieci uświadomiły sobie, że spalanie w piecach niedozwolonych substancji ma negatywny wpływ na zdrowie wszystkich mieszkańców.
Zastanawiały się również, jak sprawić, by powietrze, którym oddychamy było czystsze, a tym samym zdrowsze. Najcenniejszą częścią tych rozważań były jednak propozycje działań, których podjąć się mogą nawet małe dzieci m.in.: zmniejszenie zużycia papieru, sadzenie drzew, zachęcanie rodziców do zrezygnowania z jazdy samochodem na rzecz komunikacji zbiorowej czy roweru, a także segregowanie i ponowne wykorzystanie surowców wtórnych.

Dzieci tworzyły również prace plastyczne oraz rozwijały logiczne myślenie podczas wykonywania różnorodnych zadań.

                

Witamy wiosnę - 22.03.2021

Mamy już dość zimy, więc postanowiliśmy ją pożegnać , aż na rok. Postępując EKO nie spaliliśmy, ani nie topilimy Ma zrzanny tylko pocięliśmy ją w zniszczarce. Do naszej sali i do naszego kraju zawitała pani Wiosna. Powitaliśmy ją piosenką - ,,Idzie wiosna polną drogą trawa się zieleni ..." zaśpiewaliśmy i zagraliśmy tak pięknie, że zaświeciło słoneczko. Z okazji powitania wiosny zorganizowaliśmy też wiosenny pokaz mody  zaprezentowały się motyle, żonkil, żaba. Wiosna kojarzy nam się z pięknymi kolorami tęczy. Zadziałały czary Pani Marysi i w sali pojawiła się siedmiobarwna tęcza. W naszym kąciku przyrody jest coraz więcej zieleni. WITAMY CIĘ WIOSNO

    

Zakładamy wiosenny ogródek.

                                                                

            

10.03.2021 Zakładamy wiosenny ogródek

Dzisiaj poznaliśmy historię czerwonego tulipanka. Mówiliśmy z jakich części składa się tulipan oraz jak rośnie od cebulki do kwiatu. Wykonaliśmy też piękne, papierowe tulipany. Założyliśmy hodowlę fasoli. 

                                                          

Dzień Kobiet, Dzień Kobiet niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek - 08.03.2021

       

Z wizytą w parku jurajskim - 05.03.2021

Kto by nie chciał przenieść się w czasy prehistoryczne, gdzie prym wiodły dinozaury? Zobaczyć jak to było, kiedy ziemia była zieloną puszczą zamieszkałą przez ciekawe okazy.? Spotkanie z dinozaurami rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu ,,Była sobie Ziemia" ze złotej kolekcji ,,Był sobie człowiek" . Na chwilę przenieśliśmy się do świata dinozaurów - trzeba przyznać niełatwo im było przetrwać. Dowiedzieliśmy się, jak się rozmnażały, więc wykonaliśmy pracę plastyczną ,,Dinuś wykluwa się z jajka". Rozmawialiśmy o trudnej, pełnej niespodzianek pracy paleontologa. Każdy z nas wcielił się w rolę paleontologa szukając szczątków dinozaurów. 

                                                                         

02.03.2021

DBAMY O ZDROWIE- ciągle wracamy do tematów związanych z ochrona zdrowia. Dzisiaj przypomnieliśmy sobie o zasadach mycia rąk oraz dbania o higienę całego ciała. Wybraliśmy się do kina   i obejrzeliśmy ,,Bajkę o koronawirusie". Na co dzień przestrzegamy zasad jak się przed nim chronić.

                

19.02.2021 Straż Pożarna - 998

Pan Tomek jest druhem Ochotniczej Straży Pożarnej. Opowiedział nam o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaków. Wiemy, że możemy wzywać strażaków w razie pożaru, powodzi, wypadku, a nawet wtedy, gdy nasz kot nie potrafi zejść z wysokiego drzewa. 

        

Gdy chcemy mieć piękną, wymarzoną fryzurę udajemy się do fryzjera.

         

18.02.2021 Tańcowała igła z nitką ... rozmawiamy o zawodzie krawcowej

Pani Ewelinka opowiadała nam o pracy krawcowej. Wiemy już, że po pierwsze krawcowa bierze miarę, potem kroi materiał i zszywa odpowiednimi ściegami. To co uszyje jeszcze dokładnie prasuje. Pani Ewelinka uszyła spódniczkę dla lalki. Okazało się, że może ją założyć nawet Hania i Marysia. Już wiemy, kogo możemy poprosić o uszycie pięknej sukni. Sami też uszyliśmy  - namalowaliśmy kolorowe, oryginalne stroje.

                                   

 16.02.2021 Kolejne eksperymenty

                                             

         

10.02.2021  Planeta  Ziemia i jej mieszkańcy

Dzisiaj dużo mówiliśmy o planecie na której żyjemy. Pani Marysia przyniosła globus. Wiemy już, że mieszkamy w Europie i potrafimy wskazać to miejsce na globusie. Ksiązki, to wielka skarbnica wiedzy.

                                

Misiowe Laboratorium Czterech Żywiołów 09.02,2021

Wspaniały wybuch lawy - to nie jest trudny eksperyment do zrobienia. Powstała piana to bąblenapełnione dwutlenkiem wegla, który powstał z reakcji octu z sodą oczyszczoną.

 

Nie jesteśmy sami w Kosmosie 08.-12.02.2021r.

Dzisiaj poznaliśmy nazwy planet, które krążą wokół Słońca. wiemy, że Merkury jest najmniejszą z planet, a na Neptunie jest najzimniej, bo leży daleko od Słońca. Pani przyniosła model Układy Słonecznego. Przeczytała nam wiersz o Ufoludku, a my go narysowaliśmy.

                       

Misiowe Laboratorium Czterech Żywiołów 08.02.2021r.

W ramach realizacji programu ,,Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury" realizujemy moduł ,,Misiowe Laboratorium Czterech Żywiołów". Pani marysia przeczytała nam opowiadanie pt. ,,Żywiołowe rodzeństwo". Dowiedzieliśmy się, że MatkaNatura ma czworo dzieci - Ogień, Powietrze, Wodę i Ziemię. Są to właśnie żywioły o których rozmawiamy. Wykonaliśmy eksperymenty z ogniem i powietrzem. Wniosek - ogień płonie tylko wtedy, gdy ma dostęp tlenu.

 

Balony, baloniki ... 05.02.2021r.

Balony można policzyć, określić jaki mają kolor, porównać w którym kolorze jest ich więcej lub mniej. Można je również odbijać ręką, nogą, głową, podrzucać wysoko w górę lub do koleżanki lub kolegi. Stają się jeszcze piękniejsze, gdy je ozdobimy naklejając kolorowe kółeczka. Kochamy balony,

                   

W Bajkolandii 01.02 -05.02.2021r.

 „Słoneczka” na czarodziejskim dywanie wybrały się na wycieczkę po Krainie Baśni i Bajek. Przypomnieliśmy treść najpiękniejszych baśni i bajek, które stały się inspiracją do plastycznej twórczości – każdy z nas kolorował ulubioną postać z bajki. Rozwiązywaliśmy zagadki słowne o bohaterach literatury dziecięcej oraz zagadki słuchowe z wykorzystaniem fragmentów bajkowych piosenek, układaliśmy puzzle z bajkowym bohaterem. Aktywnie uczestniczyliśmy w zabawach ruchowych, tańcach i śpiewaniu piosenek. Wykonaliśmy strasznego, ziejącego ogniem smoka. Bawiliśmy się pacynkami. Przez cały tydzień Pani Marysia czytała nam wybrane przez nas bajki i baśnie. Każdy z przeczytanych utworów był punktem wyjścia do poruszania ważnych tematów związanych m.in. z wartościami, bezpieczeństwem, uczuciami.  

                                    

                                                

Bajkowy Bal Karnawałowy 27.01.2021r.

27 - go stycznia w przedszkolu od samego rana

można było spotkać księżniczki, motylki, strażaków, policjantów, superbohaterów

i wiele, wiele innych postaci, wskazujących na szczególny bal -

Bajkowy Bal Karnawałowy, pełen tańców, śpiewu,

radosnych okrzyków i karnawałowych zabaw.

       

                 

22.01.2021r.

W zimowy styczeń wpisane są szczególne dni, które wzbudzają ogromne, radosne emocje. To oczywiście Święto Babci i Dziadka.

Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią nasze dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym. Babcia i dziadek mają zawsze dla nas czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze rozumieją nasze dziecięce rozterki, ale przede wszystkim bezgranicznie nas kochają.   W podzięce za ich wielkie serce, 22 stycznia zaprezentowaliśmy dla naszych babć  i dziadków wiersze i piosenki, Wiemy, że obejrzą nasz występ siedząc wygodnie w fotelu w domu, oczywiście w naszym towarzystwie. Wykonaliśmy też laurki. Staraliśmy się, żeby były jak najpięknisze.                                         100 lat dla Babci i Dziadka

          

  18.01.2021r.

Dzień Kubusia Puchatka

18 stycznia dzieci na całym świecie obchodzą Dzień Kubusia Puchatka. W tym dniu urodził się autor książek „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka” A.A.Milne, które napisał dla swojego synka Krzysia. Wizerunek amatora miodku zamieszkującego Stumilowy Las zna prawie każde dziecko. Ukochany przez miliony dzieci na całym świecie pluszowy miś, zwany jest misiem o bardzo małym rozumku, zamieszkałym w Stumilowym Lesie. Z tej okazji otrzymaliśmy od Kubusia Puchatka list z zadaniami do wykonania. Kubuś przygotował dla nas kilka zagadek i sprawdził, czy znamy Jego przyjaciół. Zadanie 1 wykonaliśmy na medal.  Zaśpiewaliśmy dla Kubusia piosenkę o jego przysmaku, czyli o miodku. Zadanie 3 też wykonaliśmy bezbłędnie – ułożyliśmy puzzle i to bardzo  szybko. Pani Marysia czytała nam książki o przygodach bohaterów mieszkających w Stumilowym Lesie. Bardzo lubimy spotykać się z Kubusiem i jego przyjaciółmi.

   

        

04.01.2021r.

Dotarły do nas certyfikaty potwierdzające nasz udział w działaniach związanych z realizacją projektu ,,Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury".

      

       

     18.12.2020r. Uroczystość z okazji świąt Bożego Narodzenia

Przygotowania trwały bardzo długo, bo to wyjatkowy dzień w roku. Zaprezentowaliśmy wiersze, piosenki, kolędy oraz jasełka. Była pyszna wieczerza wigilijna z zupą grzybową, kapustą z grochem i rybką. Prezentów było bardzo dużo - aniołki dla aniołków, kolejna książka o przygodach skarpetek oraz prezenciki w pięknych ,,bałwankowych" torebkach. Śpiewaliśmy kolędy i rozmawialiśmy o zwyczajch świątecznych panujących w naszych rodzinach. 

                      

                 

14.12.2020 Łańcuch przyjaźni zawieszony na naszej choince

                  

11.12 2020r. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, więc choinka w naszej sali musi stanąć. Każdy z nas miał swój udział w jej strojeniu. Jest piękna.

                             

 11.12.2020r.    Śnieg pada, śnieg pada ciesza się dzieci ....

                   4 grudnia - Spotkanie z Mikołajem                                                                         

                                                   

                                                                                                                                 

3 grudnia 2020r.

Dzisiaj w dalszym ciągu rozmawialiśmy o pracy górników. Mieliśmy gości  górnika w galowym stroju oraz dziewczynę ze Śląska w pięknym regionalnym stroju. Obejrzeliśmy film o Bolku i Lolku, którzy wybrali się z wizytą do kopalni. Słuchaliśmy piosenek w wykonaniu artystów z zespołu Śląsk.

                              02.12.2020r.

Już 4 grudnia Dzień Górnika.

Rozmawialiśmy dzisiaj o tym jak powstał węgiel, gdzie go możemy obecnie odnaleźć i wydobyć. Wiemy, że oprócz węgla górnicy wydobywają też m.in. sól. Przeprowadziliśmy eksperymenty właśnie z wykorzystaniem soli i węgla. Wiemy już, że węgiel bardzo brudzi nasze ręce, a sól tylko przykleja się do naszych palców nie pozostawiając plam. W wodzie węgiel się nie rozpuszcza, a sól rozpuszczona nadaje wodzie bardzo słony smak.Sprawdziliśmy to naszymi kubkami smakowymi. Po wysłuchaniu wiersza pt. ,,Węglowa rodzinka" dowiedzieliśmy się, że węgiel możemy znaleźć w białej świecy, kolorowej piłce, plastikowym koszyczku. Załadowaliśmy węgiel do wyciętych przez nas kolorowych wagoników. 

         

  

      Dawno, dawno temu, kiedy na świecie nie było jeszcze ani ludzi, ani nawet żadnych zwierząt, jakie teraz można obserwować, na ziemi żyły dinozaury.

Wykluwaliśmy się z jaj, tak jak dzisiejsze węże, krokodyle, żółwie czy ptaki. Wszystkie byliśmy gadami.

Czy chcielibyście na pewien czas przenieść się do świata dinozaurów?

Pani Marysia opowiedziała nam o tym jak wyglądała Ziemia, gdy żyły na niej dinozaury. Wykonaliśmy pracę plastyczną – ,,Las w którym mieszkały dinozaury”. Zamienialiśmy się w dinozaury tańcząc przy wesołych rytmach piosenek o tych groźnych gadach. Bawiliśmy się figurkami dinozaurów. Każdy z nas narysował oryginalnego dinozaura.

 

    

                          

01.12.2020r.

To był bardzo ekscytujący dzień, pełen niespodzianek. Pani Marysia opowiedziała nam o kalendarzu adwentowym – 24 skarpetki i zaplanowanych na każdy z dwudziestu czterech dni zadaniach do wykonania. Zawiesiliśmy skarpetki na naszym świątecznie już wystrojonym drzewku. Cukierek ze skarpetki, który jest nagrodą za wykonanie zadania będziemy umieszczać w naszym magicznym pudełku. Zjemy je 24 grudnia. Zadanie pierwsze – napisać list do Mikołaja. Niestety nie umiemy jeszcze pisać, więc w naszym imieniu zrobiła to nasza wychowawczyni. My pokolorowaliśmy i nakleiliśmy serduszka. Pani wyśle listy do Finlandii i Srebrnej Góry, bo tam są biura, gdzie pracują pomocnicy Mikołaja. Będzie, to taki prezent od nas dla Mikołaja.

To jeszcze nie koniec niespodzianek. Listonosz dostarczył do przedszkola, dla nas list od Mikołaja. Napisał go w Laponii. Przysłał nam mikołajową kamerę i będzie obserwował jak się zachowujemy. Uczymy się piosenek, staramy się być grzeczni i wierzymy, że nas odwiedzi 6 grudnia.

                                              

   Dzień Pluszowego Misia - 25.11.2020r.

Drogie dzieci, pamiętajcie, o swe misie zawsze dbajcie.

 Nawet  kiedy miną lata, brzuszek ich pokryje łata,

 miś wasze smutki przegoni, nie zapominajcie o nim.

 Proszę, byście go kochały, jak najczęściej przytulały.

25 listopada obchodzimy przesympatyczne święto – Dzień Pluszowego Misia. Uroczyście obchodziliśmy to święto w naszej grupie. Uczyliśmy się piosenki pt. ,,Niesamowity miś”. Wykonaliśmy ,,misiowe” opaski na głowę. Każdy z nas na chwilkę mógł stać się misiem pozując w fotobudce. Wysłuchaliśmy opowiadania Pani Anety Konefał – Misiowej Mamy i wykonaliśmy zaplanowane przez nią zadanie. Z klocków ułożyliśmy trzy oryginalne misie . Opowiadaliśmy Pani Marysi o misiach – bohaterach bajek, które oglądamy. Umiemy już pięknie kolorować, wycinać i naklejać. Każdy z nas ma teraz swojego ulubionego, wykonanego samodzielnie misia. Nasze prace plastyczne Pani Ewelinka umieściła na naszej tablicy w szatni. Wysłuchaliśmy opowiadania o przygodach bohaterów Stumilowego Lasu – Prosiaczek narysował portrety swoich przyjaciół. Każdy otrzymał dyplom -Przyjaciela Pluszowego Misia. Tyle atrakcji jednego dnia – lubimy takie święta.

 

           

                                 

                       

           Pieski, kotki, rybki …

Choć kłopot z tym niemały, to w domu je trzymamy, i robimy dla nich wszystko i bardzo je kochamy. Jamniczek ma koszyczek, a kotek poduszeczkę, chomiczek ma swój domek, kanarek zaś klateczkę. - to fragment poznanej przez nas piosenki.

Od 16. do 20. listopada rozmawialiśmy o zwierzętach domowych. Wiemy, że to nie są zabawki, tylko żywe stworzenia. Wiemy jak mamy się nimi opiekować, aby były zdrowe i szczęśliwe. Pani Marysia opowiedziała nam jak się zachować w przypadku ataku groźnego psa i jak przyjąć pozycję na żółwika, aby mieć jak najmniej obrażeń, gdy już pies zaatakuje. Kochamy nasze zwierzaki!

             

Kto Ty jesteś? Polak mały ... 

Co roku 11 listopada obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości.

 10 listopada 2020 r.  przygotowałliśmy  uroczystą inscenizację z okazji Święta naszej Ojczyzny. Słowem i piosenką oddaliśmy szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłość do Ojczyzny. ,,Kto ty jesteś? Polak mały’’, to wiersz W. Bełzy, który powinien znać, każdy Polak. Nasze recytatorskie i wokalne umiejętności  nagrodzone zostały przez Panią Dyrektor gromkimi brawami. Zabrzmiał też hymn Polski.

                                 

                      

                  

5 listopada z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek wzięliśmy udział w bajkowym spotkaniu, podczas którego opowiadaliśmy o swoich ulubionych bajkowych postaciach.

Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in.  rozwiązywaliśmy zagadki, rozpoznawaliśmy bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu przez panią fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Bardzo dobrze znamy bajki i świetnie radziliśmy sobie z zadaniami.

W tym dniu przypominaliśmy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.

                                                                                      

  Ale niespodzianka - otrzymaliśmy list od Pana Przemka. List wylicytowaliśmy, był to fant w licytacji dla chorej dziewczynki Izabeli. Pan Przemek własnoręcznie napisał nam kilka wierszy polskich poetów o jesieni oraz serdecznie nas pozdrowił i podziękował za udział w licytacji. My również dziękujemy za list.

          

 

    Pasowanie na przedszkolaka

28 października miała miejsce w przedszkolu wspaniała uroczystość - ,,Pasowanie na przedszkolaka grupy Słoneczek". Dzieci zaprezentowały montaż słowno - muzyczny. Były piosenki i wiersze, których nauczyliśmy się od  września. Pani Inga pochwaliła nas za piękne wykonanie przygotowanej inscenizacji.  Pani Marysia zaczarowanym ołówkiem pasowała każdego z nasz na pełnoprawnego przedszkolaka uczęszczjącego do grupy Słoneczek. Na pamiątkę każdy przedszkolak otrzymał dyplom i breloczek - słoneczko. Na zakończenie uroczystości była przepyszna uczta przygotowana przez Panią Ewelinkę.

   

                                                                                            

Światowy Dzień Mycia Rąk ,

obchodziliśmy 15 października.

To święto rozpoczęliśmy od rozmowy na temat zarazków i bakterii, które tak bardzo są szkodliwe dla naszego zdrowia. Przypomnieliśmy, jakie znaczenie dla zdrowia ma częste     i dokładne mycie rąk. Omówiliśmy także schemat mycia rąk oraz zastosowaliśmy go w praktyce. Wspólnie bawiliśmy się z piosenką „Mydło wszystko umyje, nawet uszy i szyję …”. Wiemy, że pewne umiejętności i nawyki należy kształtować już od najmłodszych lat.

               

 

               

 

Jesienne krajobrazy 

Po zielonym lesie chodzi sobie Jesień, przystaje, maluje i dalej wędruje. Pastelowych palet zestaw ma niemały. by jesienne drzewa pięknie wyglądały. Zainspirowani pięknem przyrody powstały nasze prace plastyczne.

        

                  

 

W roku bieżącym przystąpiliśmy również do realizacji MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO: „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY” edycja 2020/2021. Czas trwania projektu od 10.09.2020 do 31.05.2021.

 Celem głównym projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa.  

Cele szczegółowe:

- zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom - uświadomienie roli czytelnictwa w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych;

- tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela;

- wprowadzenie dziecka w świat literatury;

- budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną;

- przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych;

 - propagowanie praw dziecka;

- kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego;

- rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności u dzieci;

 - rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i nauczycieli;

-  kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci;

 - włączenie w życie przedszkola rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego;

 - promocja przedszkola;

                                         

                   

21 września obchodziliśmy uroczyście Dzień Przedszkolaka. Wykonaliśmy z tej okazji wspaniały czteropiętrowy tort ze świeczkami. Pogoda dopisała więc bawiliśmy się w przedszkolnym ogrodzie. Śpiewaliśmy, tańczyliśmy, cieszyliśmy się kolejnym radosnym dniem w przedszkolu. Na naszą uroczystość zaprosiliśmy naszą Panią Dyrektor. 

                                         

                   

                      

Kolejna nasza praca plastyczna, to  kolorowe jeżyki. Nasze małe rączki wykonały  naprawdę kawał dobrej roboty. Pamiętaliśmy też o posprzątaniu miejsca pracy.

                     

 

16.09.2020r. Dzień pełen niesamowitej radości. Dzisiaj malowaliśmy farbami nie na zwykłej kartce, ale na folii stretch. Jako artyści malarze wykazaliśmy się orgomną kreatywnością. Pomalowana była nie tylko folia, ale też nasze nosy i ubrania. To były wspaniałe zajęcia.

 

                                         

                

 W tym roku będziemy już pracować w zeszytach ćwiczeń oraz korzystać z materiałów znajdujących się      w wyprawce. Jest to komplet z serii ,,Odkrywam siebie” przygotowany przez autorów z wydawnictwa MAC Edukacja.

                         

    

Droga koleżanko i drogi kolego zawsze stosuj zasady ruchu drogowego. Pamiętaj o nich w dzień, pamiętaj i wieczorem. Dla innych pieszych, bądź przykładem i wzorem. Przez cały rok pamiętamy o przestrzeganiu zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Powtórzyliśmy zasady przechodzenia przez jezdnię i wybraliśmy się na najbliższe skrzyżowanie.  Zastosowaliśmy wiadomości w praktyce, przechodząc przez przejście dla pieszych.

 

                 

             

 

 7 września pogoda dopisała, więc wybraliśmy się na spacer w pobliżu przedszkola.  Miło tak razem pospacerować.   

                      

 

Wielka radość w grupie Słoneczek, bo przecież tak dawno nie bawiliśmy się na naszym przedszkolnym placu zabaw. Powtórzyliśmy zasady i mogliśmy bezpiecznie korzystać ze zjeżdżalni, karuzeli, huśtawek i wyruszyć w rejs naszym statkiem.         

                                                                                    

                                                          

Wrzesień – nowy szkolny rok,
witamy przedszkole, to nasz pierwszy krok.
Nasza pani na nas czeka,
pięknie do nas się uśmiecha.
Kraina przygód się otwiera
i wszystkie dzieci w podróż zabiera.
Teraz codziennie w naszej krainie
nic ciekawego nas nie ominie.
Będziemy śpiewać, czytać, malować,
Bawić się, tańczyć, z klocków budować.
Będziemy lepić z plasteliny ciekawe buźki, wesołe miny.
Będziemy ćwiczyć i podróżować, zwiedzać
i dziecięce marzenia realizować.
Dlatego nic się nie boimy
i śmiało dziś przed naszą panią stoimy.
Niech nas zabierze w tą podróż niezwykłą,
bo rok w przedszkolu minie zbyt szybko.

                  Agnieszka Karolak - autor wiersza