Przedszkole Miejskie Nr 54 Bytom

 

Nawigacja

Kalendarz

  • Spotkanie po latach

    W piątek 23 maja przybyła do nas pani Justyna absolwentka naszego przedszkola. Dzieci miały okazję uczestniczyć w warsztatach tanecznych, które prowadzi pani Justyna w Gimnazjum Nr 15. Ponadto zobaczyliśmy taniec Agaty. Przedszkolaki były bardzo zadowolone, gdyż po zakończeniu warsztatów już zatańczyły układ do piosenki. 


     

  • Występ na Festynie Strażackim w Górnikach

    W niedzielę w drugim dniu Festynu Strażackiego w Górnikach występowaliśmy dla strażaków. Po występie dzieci wręczyły strażakom specjalnie przygotowane laurki zaś strażacy dali naszym dzieciom prezenty. Pani Dyrektor z rąk Prezesa OSP Górniki odebrała specjalne podziękowanie dla naszego przedszkola "Za długoletnią współpracę, zaangażowanie i edukację przeciwpożarową przedszkolaków".

    Zobacz zdjęcia z festynu: Festyn Strażacki

  • Lekcja historii w przedszkolu
    30.04.2014



     

    Lekcja historii w przedszkolu

     

    „Naród, który nie zna przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości".

    W środę 30 kwietnia dzieci z grupy „Motylki” przygotowały dla wszystkich dzieci i personelu  uroczystość z okazji Święta Konstytucji 3 Maja i w ten sposób przybliżyły nam lekcję historii. Przedszkolaki recytowali patriotyczne wiersze oraz odśpiewali „Hymn 3 Maja", a wszystkie dzieci zaśpiewali polski hymn. Kolejnym punktem obchodów była prezentacja multimedialna na temat ważnych wydarzeń jakim było uchwalenie Konstytucji 3 Maja.  

    Pani dyrektor podziękowała dzieciom za podjęcie tak ważnej tematyki i kultywowanie narodowych tradycji oraz za doniosłą atmosferę jaka panowała podczas akademii.

    Dziękuję rodzicom z grupy „Motylki” za pomoc w przygotowaniu tej uroczystości i odświętne ubranie dzieci.





     

  • Dzieci - dzieciom
    16.05.2014

    Dzieci - dzieciom

    W piątek 16 maja przedszkolacy z naszego przedszkola świetnie podsumowały tygodniową tematykę.Wystawiały bajki dla swoich kolegów i koleżanek. "Pracowite Pszczólki" wraz z panią Darią wystawiły bajkę "O Jasiu i Małgosi". Dzieci przebrane w stroje świetnie czuły się na scenie. Pani Gabrysia z  "Motylkami" przygotowała przedstawienie kukiełkowe "Czerwony Kapturek". Dzieci na zajęciach samodzielnie przygotowywały kukiełki i  tekst. Pani Martyna z najmłodszymi przygotowała zagadki bajkowe, a przygotowane kukiełki potwierdzały dobrą odpowiedz. Na zakończenie pani Martyna zaśpiewała nam piosenkę o Królewnie i Krasnoludkach. Wielkie brawa dla małych aktorów. 

     

  • Program "5 porcji warzyw , owoców lub soku" zrealizowany
    05.04.2014





     

    Program „5 porcji warzyw, owoców lub soku” w naszym przedszkolu



     

    W okresie od 31.03 do 04.04.2014 r. Nasze Przedszkolaki brały udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym  „5 porcji warzyw, owoców lub soku". Celem programu jest zwiększenie świadomości na temat łatwej i zdrowej diety oraz zachęcenie do wdrożenia jej w życie. Dlaczego akurat 5 porcji? Ponieważ według ekspertów, jest to optymalna dawka witamin i mikroelementów niezbędna dla dobrego stanu naszego organizmu. 

     

    W ramach programu dzieci każdego dnia poprzez różne zmysły; wzrok, dotyk, węch, smak poznawały walory owoców, warzyw i soków. Każdy przedszkolak otrzymał książeczkę, w której znajdowały się liczne zadania rozwijające szereg umiejętności i zgłębiające wiedzę przedszkolaków. Dzieci brały udział w zajęciach, prowadzonych według scenariuszy przewidzianych w programie. W czwartek dzięki naszym paniom dla dzieci został zorganizowany „szwedzki stół” , na którym znajdowały się przepyszne owoce, warzywa i  soki. Dzieci miały okazję posmakować to wszystko o czym mówiły przez cały tydzień. Natomiast w piątek górowała marchewka, gdyż ten dzień został ogłoszony „Dniem marchewki”. Już od rana było widać, że nie jest to zwyczajny dzień. Dzieci i nauczycielki przyszły ubrane w stroje o marchewkowym kolorze, a na każdej głowie była zielona natka.

    Po śniadaniu wszyscy udali się z wizytą do grupy „Pszczółek”, gdzie nauczycielki wraz z wychowankami przygotowały całą uroczystość. Na początku dzieci poznały wiersz „Marchewka” , a od zajączka Szarusia dowiedziały się jakie zadania muszą wykonać. Były zagadki, konkursy, zabawy ruchowe, quizy oraz piosenka o marchewce. Tego dnia nasze posiłki były również marchewkowe. Byliśmy świadkami jak pani Gabrysia za pomocą sokowirówki robi pyszny soczek marchewkowy, po którym wszyscy mieli pomarańczowe wąsy i wszystkim bardzo smakowało. Na zakończenie dzieci w czterech zespołach wykonywały pracę plastyczną oczywiście marchewkę. Przez cały dzień w przedszkolu było niezwykle radośnie i wesoło.

     Jesteśmy przekonani, że  zdobyta wiedza na temat zdrowego odżywiania zaprocentuje w późniejszym życiu, a dzieci nabiorą prawidłowych nawyków zjadania świeżych warzyw i owoców. Ale sama edukacja w przedszkolu nie wystarczy, dlatego gorąco zachęcamy Państwa do włączenia się do naszej akcji i wprowadzenia zasady „5 porcji warzyw, owoców lub soku “ w swoich domach.





     

  • 5 PORCJI WARZYW, OWOCÓW LUB SOKU DZIENNIE
    28.03.2014

     Idea programu

     „5 PORCJI WARZYW, OWOCÓW LUB SOKU DZIENNIE DOBRE DLA CIEBIE I DLA TWOJEGO DZIECKA”

    Od poniedziałku 31 marca do piątku 4 kwietnia będziemy z dziećmi z naszego przedszkola  po raz drugi realizować program "5 porcji warzyw, owocow lub soku". Jest to już trzecia edycja programu „5 porcji warzyw, owoców lub soku” - to kontynuacja kampanii, która ma uświadomić i przekonać zarówno dorosłych jak i dzieci do jedzenia warzyw i owoców oraz picia soków pięć razy dziennie. Z badań wynika, że tylko 7% z nas spożywa zalecane 5 porcji! To stanowczo za mało, a my chcemy to zmienić!


    Celem programu „5 porcji warzyw, owoców lub soku” jest zwiększenie świadomości na temat łatwej i zdrowej diety oraz zachęcenie do wdrożenia jej w życie. Dlaczego akurat 5 porcji? Ponieważ według ekspertów, jest to optymalna dawka witamin i mikroelementów niezbędna dla dobrego stanu naszego organizmu. Wystarczy naprawdę niewiele, aby zrobić coś dobrego dla samopoczucia i zdrowia – jedna porcja to średniej wielkości owoc, warzywo lub szklanka soku. Łatwo jest dodać po jednej porcji warzyw do trzech posiłków w ciągu dnia, a pomiędzy nimi schrupać jabłko lub marchewkę i wypić sok.

    Chcemy poprawić żywieniowe przyzwyczajenia Polaków oraz zwiększyć świadomość na temat zdrowego odżywiania. Zdajemy sobie sprawę, że często jesteśmy zabiegani i ciągle brakuje nam czasu. Dlatego przekonujemy, że nalanie soku do szklanki, pokrojenie pomidora na kanapkę czy zapakowanie jabłka do drugiego śniadania dla dziecka to czynności, które zajmują chwilę – a mają ogromne znaczenie dla naszej kondycji i dobrego samopoczucia!

    CELE PROGRAMU

    Nasza dieta cały czas nie jest wystarczająco bogata w witaminy pochodzące z owoców, warzyw czy soków. Nie wiemy, ile powinniśmy ich jeść i jak często. W efekcie jemy w Polsce ciągle zbyt mało warzyw i owoców, nie tylko świeżych, ale i przetworzonych. Pijemy także za mało soków.

    Celem programu „5 porcji, warzyw, owoców lub soku” jest zwiększenie świadomości na temat prawidłowych nawyków żywieniowych u rodziców i u dzieci. Chcemy uświadomić dorosłym jak ważna dla całej rodziny jest prawidłowa dieta, bogata w warzywa, owoce i soki.

    Jak wskazuje sama nazwa programu, optymalna ilość naturalnych witamin dla organizmu to 5 porcji dziennie, gdzie porcja to jeden, średniej wielkości owoc, warzywo (bądź kilka mniejszych) lub szklanka soku. Mamy nadzieję, że kampania przyniesie znaczący wzrost spożycia warzyw, owoców i soku przez dorosłych i dzieci.

    Program „5 porcji warzyw, owoców lub soku” będzie, tak jak poprzednio, bazował głównie na działaniach edukacyjnych, prowadzonych na szeroką skalę w całym kraju. Kampania reklamowa w mediach wsparta działaniami PR ma na celu dotarcie do jak największej liczby osób i zachęcenie do urozmaicania swojej diety o owoc, warzywo i sok.

    Aby pomóc w wyrobieniu nawyku jedzenia 5 porcji będziemy w trakcie trwania kampanii inspirować ciekawymi przepisami, uczyć rodziców jak przekonać niejadków do zjadania warzyw a także pokazywać... zupełnie nieznane oblicza dobrze znanych nam warzyw, owoców czy soków.

    Chcemy aby nasza kampania sprawiła, że porcje warzyw, owoców i soku szybko znajdą nowych fanów i będą chętnie zjadane – 5 razy dziennie – przez każdego z Was!

    Dlaczego akurat 5 porcji?

    Wszyscy wiemy, że witaminy i sole mineralne są niezbędne dla zdrowia. Niestety nie mamy w organizmie „spiżarni” do przechowywania ich „na później”. Warto o tym pamiętać i co jakiś czas w ciągu dnia schrupać jabłko, wypić szklankę soku lub zjeść świeże warzywo. Idealnie jest jeść warzywa i owoce (lub pić sok!) przynajmniej 5 razy w ciągu dnia.

    Ile to jest jedna porcja?

    Można ją mierzyć na gramy, szklanki, łyżki… ale najłatwiej na dłonie! Jedna porcja, to tyle, ile mieści się w dłoni! Czyli porcją może być średniej wielkości gruszka lub marchewka, 3-4 śliwki oraz 10 dag surówki. Dla dziecka, jedna porcja może być odpowiednio mniejsza. Nie zapominaj, talerz pysznej zupy z warzywami lub szklanka soku to też porcja!

    Co się kryje w warzywach, owocach i sokach?

    W warzywach, owocach i sokach jest wiele witamin i minerałów potrzebnych nam do tego, by każdego dnia tryskać energią i zawsze być w dobrej formie. O ich dobroczynnych właściwościach wie każdy, mimo to nie każdy sięga po nie wystarczająco często!

    Pamiętaj, że jedzenie 5 porcji wspomaga wiele funkcji naszego organizmu, dlatego już teraz... pędź do kuchni po soczyste jabłko, chrupiącą marchewkę lub szklankę soku!

    Dlaczego powinniśmy jeść różnorodnie?

    Chyba nikt nie chciałby jeść przez tydzień wciąż tego samego, nawet jeśli byłaby to szarlotka. I słusznie! Każde warzywo, owoc i sok zawiera inne witaminy i sole mineralne, których potrzebujemy. Im więcej różnych rzeczy jemy, tym zdrowszą, bo bardziej wszechstronną „kolekcję” cennych substancji dostaje nasz organizm! Lepiej więc, żeby nasze 5 porcji nie było ciągle takie samo.

    Co robić jeśli dziecko nie przepada za warzywami?

    Pokaż mu, że warzywa mogą być zabawne! Do śniadania podaj... krokodyla zrobionego z ogórka albo paprykową łódeczkę z żaglem z żółtego sera! Podczas obiadu pozwól maluchowi „malować” posiekanym szczypiorkiem na talerzu zupy jarzynowej. Do szkoły daj dziecku sok i jabłko lub pomarańczę. Dzięki temu maluch zje już dwie porcje, a przy tym nie będzie odczuwał tak silnej pokusy zjedzenia czegoś ze szkolnego sklepiku!

    Które soki są najlepsze?

    To zależy jakich witamin szukasz! Cytrusy zawierają dużo witaminy C, dlatego warto sięgnąć na przykład po sok pomarańczowy. Wybierając swój ulubiony smak, zwróć uwagę na oznaczenia na opakowaniu: tylko sok 100% zawiera tyle samo składników odżywczych co owoc lub warzywo. Każdy z nas ma swój preferowany owoc lub warzywo, a każde z nich ma specyficzne właściwości, wpływające korzystnie na nasz organizm. Dlatego trudno powiedzieć, że któryś sok jest najlepszy. Na polskim rynku dostępnych jest mnóstwo wariantów smakowych, dlatego możemy swobodnie przebierać nie tylko w smakach, ale i w kolorach soków, w zależności od dnia, pogody, pory roku czy nastroju.

  • Pomoc dla schroniska
    24.03.2014

    POMAGAMY PSOM ZE SCHRONISKA


     

     „4 łapy, 4 łapy, pies kudłaty.  Może Ty? Może Ja?  Kto?….Nakarmi psa?

    Od 24 – 28 marca w naszym przedszkolu rusza zbiórka darów dla psów ze schroniska w Bytomiu.

     

    Nasza akcja powstała by nieść pomoc zwierzętom najbardziej potrzebującym, czyli tym, które nie mają domu i dlatego znalazły się w schronisku. Każdy znajdujący się tam pies ma swoją indywidualną historię, czasem bardzo bolesną. Pomóżmy im zatrzeć złe  wspomnienia.




     

  • Pierwszy Dzień Wiosny
    21.03.2014

    Pierwszy Dzień Wiosny

    Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny - 21 marca - był bardzo kolorowy i wesoły w naszym przedszkolu. Pani Martyna wraz z „Słoneczkami” przygotowała uroczystość a „Pszczółki” i „Motylki” tylko trochę im pomogli. Nie było łatwo gdyż dużo dzieci chorowało i pani Małgosia z panią Kasią musiały pomóc. Pani Małgosia pięknie odegrała rolę pani Wiosny, a Pani Kasia była Słonkiem. Role były wyuczone na medal. Pani Martyna w prezentacji multimedialnej przypomniała nam o pierwszych oznakach wiosny i zwyczaju topienia Marzanny, a jest to obrzęd  znany  już od co najmniej XV wieku. Marzanna to kukła przedstawiająca słowiańską boginię, która symbolizowała zimę. W rytualny sposób palono ją bądź topiono w czasie wiosennego święta Jerzego, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten miał zapewnić także urodzaj w nadchodzącym roku. A Miś Uszatek w bajce przypomniał, że trzeba ubierać się zgodnie z panującą pogodą, aby nie zachorować.  

    Dzieci z Marzanną i zielonym gaikiem wesołym, barwnym korowodem przeszli ulicami Osiedla, a gdy wróciliśmy do ogrodu to zdecydowaliśmy, że Marzanny nie będziemy palić i tym samym dymić i zatruwać nasze środowisko, tylko wyrzucimy ją do kubła, aby zima do nas nie wróciła.




     

  • Byliśmy w kinie
    18.03.2014



     

    Wyjazd do Multikina

    We wtorek 18 marca byliśmy w Multikinie w Zabrzu na bajce „Parauszek i przyjaciele”.

     To pierwszy od ponad dziesięciu lat polski serial lalkowy, skierowany do najmłodszej publiczności – dzieci w wieku 3-6 lat.

    Seria jest powrotem do mądrej, ale subtelnej dydaktyki polskich bajek, wplecionej we współczesne realia. W ciepły i pełen humoru sposób opowiada o przygodach dziewiątki przyjaciół, mieszkańców krainy zwanej „Naszym lasem". Poza głównym bohaterem – zajączkiem Parauszkiem, spotkamy tu m.in. Zajączkę Usię, Łosia Łopatka, Srokę Madzię czy lisa i wilka. Mali bohaterowie przeżywają mnóstwo przygód, codziennie ucząc się wspólnego rozwiązywania problemów. Wszystkiemu przygląda się jedyny dorosły w tej historii – sowa Uhu, dając dziecięcym widzom wskazówki na temat właściwego zachowania. W każdym odcinku poruszane są takie kwestie jak miłość, przyjaźń, honor odwaga czy odpowiedzialność.

    Ponadto zwiedzaliśmy projektornię i zobaczyliśmy jak szybko i w dużej ilości można przygotować popcorn.




     

  • Wizyta uczniów ze Szkoły Muzycznej
    17.03.2014

    Wizyta uczniów ze Szkoły Muzycznej z Bytomia

    Dnia 17 marca gościliśmy w przedszkolu uczniów ze Szkoły Muzycznej z Bytomia wraz z nauczycielami panią Ireną Kalinowską –Grohs i z panem Polką- Przeworskim.

    Uczennica Kasia zagrała etiudę  na flecie,  Hania na trąbce, Szymon zagrał na puzonie, a na wielkiej tubie zagrał Adam. Przedszkolaki poznały rodzinę instrumentów dętych. Dzieci dowiedziały się, że instrumenty dęte mogą być  drewniane (flet, fagot, klarnet), blaszane (tuba, puzon, saksofon, trąbka) i klawiszowe np. (organy, akordeon).

    Serdecznie dziękujemy za przybycie.



     

  • program "Czyste powietrze wokól nas"
    14.03.2014



     

    „Czyste powietrze wokół nas” - realizacja programu antynikotynowego

    Ponieważ palą starsi koledzy, rodzeństwo, rodzice edukacja antynikotynowa staje się niezbędnym elementem wychowania społecznego, szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę zjawisko biernego palenia. Dla dzieci w wieku przedszkolnym bierne palenie oznacza między innymi:

    • zmniejszoną gotowość szkolną,

    • zaburzenia rozwoju psychoruchowego,

    • zaburzenia zachowania dziecka,

    • zwiększoną częstość występowania przewlekłego zapalenia ucha środkowego,

    • zmniejszenie odporność immunologicznej organizmu;

    Dorośli nie zdają sobie sprawy, że paląc narażają swoje dzieci na choroby związane z nałogiem tytoniowym. Palenie przy dzieciach jest prawie normą. Walka z nałogiem palenia papierosów jest bardzo trudna, trzeba więc uczynić wszystko co możliwe, aby przez odpowiednią profilaktykę ustrzec przed nim dzieci. Do podstawowych metod wychowania przeciw tytoniowego należy dawanie właściwego przykładu, który działa na wszystkie strony psychiki dziecka, w celu skłonienia go do chęci upodobnienia się do osoby niepalącej. Widzimy więc jak ważną i potrzebną jest edukacja antynikotynowa od najmłodszych lat.

     

    Biorąc pod uwagę wyżej wymienione aspekty oraz argumenty przedstawione przez PSSE postanowiłyśmy realizować w grupie dzieci 6 i 5- letnich Program edukacji antynikotynowej ,,Czyste powietrze wokół nas”.

    Cele szczegółowe programu to :

    - wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu (w tym dymu papierosowego),

    - zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego,

    - zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów,

    - zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym.

     

     Program ten skierowany jest nie tylko do dzieci ale również ich rodziców i opiekunów, a jego głównym celem jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.

     

    Pierwszą z form realizacji programu było zapoznanie rodziców na zebraniu z realizacją programu ,, "Czyste powietrze wokół nas” i uzyskaliśmy pisemną zgodę na realizację tego programu.  W gazetce "Przedszkolaczek"ukazał się - List do rodziców, informacja na temat programu antytytoniowego.

     

     Kolejną formą realizacji programu był cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci, składający się z 7 zajęć warsztatowych, który trwał od 10.03. do 14.03. 2014 roku.

    W pierwszym dniu rozmawialiśmy o „powietrzu”. Głównym celem tego zajęcia było przekazanie informacji o zjawiskach przyrodniczych z niektórymi właściwościami powietrza i jego znaczeniem dla życia na Ziemi. Przeprowadzaliśmy wiele doświadczeń i dzieci wyciągały odpowiednie wnioski. Najważniejszym wnioskiem było, że bez powietrza nie można żyć. W tym dniu udaliśmy się do Gimnazjum nr 15 aby zwiedzić arboretum.

    W drugim dniu zorganizowaliśmy „Zielony dzień”. Nie tylko dzieci, ale i panie były ubrane w kolorze przyrody. Wszystkie dzieci zostały zaproszone do sali starszaków, która zamieniła się w Zieloną Krainę. Przedszkolaki rozpoczęły spotkanie od zabawy „Gram w zielone”. Dzieci słuchały i tańczyły przy piosence ,,Cztery słonie, zielone słonie”. Następnie dzieci wysłuchały bajkę ekologiczną ,,W Krasnolandii – pięknej zielonej krainie”. Naśladowaliśmy ,,Zielone zwierzątka” i rozwiązywaliśmy zagadki o warzywach i owocach oczywiście tylko zielonych. Na drugie śniadanie zjedliśmy zielony owoc: kiwi. Na zajęciach plastycznych dzieci na zielonych kołach rysowały to wszystko co nas otacza, a następnie stworzyliśmy długą stonogę. W menu przedszkola również znalazło się coś zielonego i smacznego do jedzenia.
    Mali uczestnicy zabawy wiedzieli, co symbolizuje Zielony Dzień oraz, że ten kolor jest przyjazny środowisku.

    W kolejnych dniach już dzieci starsze realizowały cele zawarte w programie. Była ,,Wycieczka po okolicy przedszkola” , oglądaliśmy „Co i dlaczego dymi?”, rozmawialiśmy na tematy:„Jak się czuję, kiedy dymi papieros?”, ,,Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?”  ,,Jak unikać dymu papierosowego?” Nauczyliśmy się piosenki o Dinusiu. Na zajęciach dzieci wykonywały odpowiednie rysunki, których celem było uświadomienie szkodliwości dymu papierosowego, ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne przy akompaniamencie muzycznym, uświadamiające, iż oddychanie świeżym powietrzem jest zdrowe. W formie pantomimy naśladowały zachowanie osób niepalących i palących, projektowały własne znaczki mówiące o szkodliwości palenia tytoniu.

     W wyniku tych zajęć dzieci usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu nikotynowego, dowiedziały się w jaki sposób można i trzeba zachowywać się, gdy narażonym się jest na wdychanie dymu z papierosa.

     

     Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zaproponowanych formach zajęć. Dodatkowo w ramach realizacji zagadnień programu , zorganizowaliśmy kącik informacyjny dla rodziców na temat szkodliwości palenia papierosów.

     

     Wprowadzenie wychowania antynikotynowego jako części wychowania zdrowotnego dla tej grupy wiekowej stanowi pierwsze ogniwo w łańcuchu działań edukacyjnych na rzecz kształtowania świadomych postaw antynikotynowych dzieci przedszkolnych.

     

     Ostatnim elementem programu będzie przeprowadzona ankieta wśród rodziców, aby dokonać podsumowania z realizacji programu „Czyste powietrze wokół nas”.



     

  • Odwiedziny muzyka
    13.03.2014

    Odwiedziny muzyka



     

     W czwartek  13 marca odwiedziła nas Pani Irena Kalinowska – Gohs, skrzypaczka, nauczycielka ze Szkoły Muzycznej z Bytomia. Dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o skrzypcach, jak są zbudowane. Przedszkolaki spróbowały również same zagrać na tym wspaniałym instrumencie. Mieliśmy okazję wysłuchać kilka utworów o zimie i wiośnie. Pani Irena podczas różnych zabaw miała okazję zorientować się które dziecko mógłoby rozpocząć naukę w Szkole Muzycznej.



     

  • Warsztaty dla rodziców
    13.03.2014

      

     

    Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Bytomiu organizuje spotkania warsztatowe edukacyjno - wychowawcze dla rodziców.

     

    Lp

    Data

    Temat

    Miejsce

    Adresat

    Osoby prowadzące

    1.

     31.03.2014

    „Skoncentruj się – wspomaganie efektywnego uczenia się”

     PPP

     ul. Rostka 16

    Rodzice uczniów szkół podstawowych

    Iwona Płoska

    Ilona Mrowiec

    2.

     01.04.2014

    „Umiejętności kluczowe u dzieci autystycznych- jak je kształtować?

     Bytomski Ośrodek  Edukacji 

     ul. K. Miarki 29


    Rodzice

    Ilona Nitychoruk-Piekarz

    3.

     02.04.2014

    Możliwości pracy z dzieckiem autystycznym w szkole

    Zespół Szkół Specjalnych nr 6 ul. Orląt Lwowskich 12b

    Rodzice

    Monika Duda Agnieszka Nowicka

    4.

     04.04.2014

    „Najczęstsze problemy wieku dorastania”

     Zespół Szkół  Ogólnokształcących  nr3, ul. Powstańców  Śl.20a

    Rodzice

    Aneta Jędrzej Agnieszka Sadowska

    5.

     07.04.2014

    „Moje dziecko zaczyna się złościć- złość i agresja u małego dziecka”

     Przedszkole nr 15

     ul. Szymały 122

    Rodzice dzieci

    w wieku przedszkolnym

    Adelajda Lepich Anna Szyszka- Wójcik

    6.

     08.04.2014

    „Mali odkrywcy- zabawy wspomagające rozwój dziecka”

     Szkoła Podstawowa  nr37 ul. Narutowicza 9


     

    Rodzice




     

    Monika Cieślik Katarzyna Niglus

    7.



     

    10.04.2014

      "Kolorowy świat dziecka”- 

      Bytomski Ośrodek  Edukacyjny 

     ul. K. Miarki 29

    Rodzice i dzieci objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju w PPP

    Zespół Wczesnego Wspomagania

    8. 

     11.04.2014

    „Jak komunikować się ze swoim dzieckiem?”

     Szkoła Podstawowa  nr3 ul. Strażacka 2

     

    Rodzice




     

    Agnieszka Niżnik- Golda Magdalena Potempa


     

    Udział w warsztatach jest bezpłatny. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc zgłoszenia przyjmujemy do 25 marca 2014roku.

    Karty zgłoszeń należy przesłać drogą elektroniczną na adres: porady@ppp.bytom.pl






     

  • Poznajemy różne zawody
    07.03.2014

    Poznajemy różne zawody

    W tym tygodniu przedszkolacy poznawali różne zawody, które wykonują nasi rodzice, dziadkowie czy znajomi. Mówiliśmy o pracy ekspedientki, krawcowej, malarzu, fryzjerze i strażaku.

    „Słoneczka" odwiedziła prawdziwa pani fryzjerka.  Pani Agnieszka przyniosła do przedszkola najważniejsze atrybuty fryzjerskie niezbędne do układania, modelowania oraz strzyżenia. Wśród nich były: lokówki, suszarka, różnego rodzaju szczotki, nożyczki i kosmetyki potrzebne do tworzenia fryzur oraz inne akcesoria. Niespodzianką były fantazyjne fryzury wykonane dziewczynkom oraz z użyciem żelu- chłopcom. Dzieci bardzo chętnie pomagały w tych stylizacjach swoich kolegów i koleżanek. Serdecznie dziękujemy pani fryzjerce za przybycie i bardzo ciekawe zajęcia.  





     

    Natomiast w piątek 7 marca zawitali do nas Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Górnik.

    Dzieci z wielką radością powitały wyjątkowych gości. Najwięcej emocji budził jednak wielki, czerwony wóz strażacki. Nasi milusińscy podziwiali z bliska wyposażenie, jakim dysponują strażacy, dowiedzieli się, że praca strażaków polega nie tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi i wypadków samochodowych. W trakcie spotkania strażacy pokazywali sprzęt w jaki wyposażony jest samochód strażacki i jak z niego korzystać. Przedszkolacy dowiedzieli się także, do czego służy tzw. sygnalizator bezruchu- dźwiękowe urządzenie ostrzegawcze pozwalające szybko odnaleźć, nawet w gęstym dymie, poszkodowanego strażaka. W czasie spotkania z dziećmi przedstawili ubiór strażaka, aparat powietrzny i hełm. Każdy z przedszkolaków miał możliwość przymierzenia hełmu oraz okazję do pamiątkowego zdjęcia. Dzieci miały również możliwość zasiąść do pojazdu. W czasie spotkania poruszono również temat wzywania pomocy i współpracy ze strażakami. Dzieciom podczas spotkania towarzyszyły wielkie emocje. Na twarzach malowały się piękne uśmiechy, a radości nie było końca.

     Serdecznie dziękujemy strażakom za przybycie, a szczególnie panu Adamowi Bryniczce, tatusiowi Wiktorii.







     

  • Ostatki w przedszkolu
    04.03.2014

    Ostatki w przedszkolu- wspólne zabawy z absolwentami przedszkola

    We wtorek 4 marca w ostatni dzień karnawału do naszego przedszkola przybyli uczniowie z klasy IA, aby wspólnie z przedszkolakami spędzić czas. Pani Daria przedstawiła prezentację multimedialną pt."Karnawał, ostatki, zapusty". Dzieci zapoznały się z obrzędami i tradycjami związanymi z okresem karnawału oraz z nadchodzącym jego końcem. Absolwenci mieli okazję przypomnieć sobie jak bawili się w przedszkolu, gdyż były wspólne zabawy i pląsy w kole. Nie zabrakło słodkości, jak przystało na ostatki były słodkie faworki i wiele innych przysmaków. Dziękujemy za przybycie i mile spędzony czas. 

  • Wirujące farby
    28.02.2014

    Warsztaty plastyczne "Wirujące farby"

    W piątek 28 lutego w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty plastyczne. Była to nie tylko zabawa, ale nauka. Młodsze dzieci dowiedziały się, co stanie się, gdy połączymy dwa kolory farb. Starsze przedszkolaki poznały co to za siła, która ciągnie wszystko w dół i dlaczego mogą spaść z karuzeli gdyby się nie trzymały. Krótko mówiąc poznały pojęcia grawitacji i siły odśrodkowej. Na koniec było własnoręczne wykonywanie "arcydzieł" przy wykorzystaniu „kręciołka”.  Zachwytom i zdziwieniu wśród dzieci nie było końca.

     

  • IV wyjazd do BCK
    26.02.2014

    IV wyjazd do BCKino

    W czwartek 6 marca o godzinie 9;30 już po raz czwarty jedziemy z dziećmi 4,5,6 letnimi do Bytomskiego Centrum Kultury na prelekcję i filmy z serii Przygody Bolka i Lolka.Tematem tego spotkania jest "Wiosna i zwierzęta. Zachowujemy się ekologicznie".
     

  • Wycieczka do Palmiarni w Gliwicach
    21.02.2014

    Wycieczka do Palmiarni w Gliwicach

     

    21 lutego całe przedszkole wyjechało na wycieczkę do Palmiarni w Gliwicach.Głównym celem wycieczki było pogłębienie wiedzy przyrodniczej dzieci poprzez bezpośrednią obserwację oraz rozbudzanie zainteresowań związanych z przyrodą. Mieliśmy okazję tego dnia zapoznać się z różnymi gatunkami roślin tropikalnych. Przedszkolacy zwiedzili cztery pawilony tematyczne, w których poza egzotycznymi roślinami znajdowały się również: terraria z gadami, akwaria z żółwiami, egzotyczne papugi i kanarki. Dzieci podziwiały m.in.: rośliny tropikalne, paprocie, sagowce, palmy, daktylowce, drzewo kiełbasiane, goździkowce oraz wiele gatunków kaktusów. Widzieliśmy wiele  rozmaitych przypraw, które są używane w każdej kuchni m.in.: cynamon, wanilia, goździki. Atrakcją było podziwianie roślin i ryb  z różnych stron świata w czterech dużych akwariach w pawilonie akwarystycznym. Ekspozycja obejmuje prezentację czterech środowisk słodkowodnych. Największy, o pojemności 60 tysięcy litrów jest zbiornik  środowiska Amazonki, pozostałe mają pojemność od 11 - 13 tysięcy litrów każdy.

     Wycieczka sprawiła, że dzieciom miło upłynął dzień a jednocześnie umożliwiła zdobycie wiedzy.



     

  • Wizyta w szkole
    20.02.2014

    Wizyta w Szkole Podstawowej

    19 lutego dzieci, które podejmą w roku szkolnym 2014/2015 naukę byli z wizytą w szkole. Dzieci zapoznały się z drogą, z budynkiem szkoły, rozkładem pomieszczeń, salami lekcyjnymi, biblioteką. W klasie Ia u pani Teresy Rekowskiej uczestniczyliśmy w „pierwszej lekcji”. Uczniowie wraz z przedszkolakami  poznawali życie ludzi w Afryce i żyjących tam zwierząt. Nauczyliśmy się piosenki o dżungli a z torebki papierowej stworzyliśmy zwierzę egzotyczne. Na zakończenie podziękowaliśmy za wspólnie spędzony czas i zaprosiliśmy uczniów wraz z panią do naszego przedszkola na zabawę kończącą karnawał czyli  "ostatki". 


     

  • Zebranie rodziców
    20.02.2014

     

    UWAGA  RODZICE!!!
     

    W środę 26 lutego o godzinie 16:30 w Szkole Podstawowej nr 43 w Stolarzowicach odbędzie się zebranie rodziców dzieci, którzy w roku szkolnym 2014/2015 podejmą naukę w szkole.  Chodzi o dzieci z rocznika 2007 i urodzonych do czerwca 2008.


     

strona: